Mīļais brāli un mīļā māsa J, man rādija, ka jūs pret saviem bērniem izturaties nepareizi. Jūs uzņēmāt Dr. J idejas un par tām runājat savu pacientu un bērnu klātbūtnē. šīs idejas nav izvedamas dzīvē. No Dr. J viedokļa tās var neizskatīties tik nosodāmas, bet, skatoties uz tām no kristiešu redzes viedokļa, tās ir noteikti bīstamas. Dr. J pamācības par izvairīšanos no fiziskā darba daudziem ir nesušas lielu ļaunumu. Neko nestrādāt ir ļoti bīstami. Viņš māca un pārliecina savus pacientus, ka izpriecas ir nepieciešamas. Šī mācība ir maldīga, jo saskaņā ar to lietderīgu un veselīgu vingrinājumu un fiziskā darba vieta laiku aizņem un prātu nodarbina izpriecas. Uzjautrinājumi, kādus ieteic Dr. J, vairāk uzbudina smadzenes nekā lietderīgas nodarbības.
Fiziski vingrinājumi, apvienoti ar darbu, sniedz laimes izjūtu, stiprina muskuļus, uzlabo asinsriti un rada apmierinājumu slimniekā, jo viņš sāk apzināties sava spēka lielumu; turpretī, ja viņu ierobežo no veselīgiem vingrinājumiem un fiziska darba, tad visa uzmanība pievēršas viņam pašam. Tad pastāvīgi
draud briesmas domāt, ka veselība ir sliktāka nekā patiesībā, un šī slimīgā iztēle var nostiprināties viņā, pastāvīgi liekot baidīties no savu spēku pārpūlēšanas. Vispārīgi, ja invalīds iesaistītos kādā piemērotā darbā, izlietodams lietderīgi, bet ne nepareizi un neprātīgi savus spēkus, tad viņš atrastu, ka fiziskie vingrinājumi izrādītos par spēcīgāku un efektīvāku līdzekli veselības atgūšanā nekā ūdens ārstniecības metodes, kuras viņš pielieto.
Tāpēc, ka nenodarbina garīgos un fiziskos spēkus lietderīgā darbā, /95/ daudzi invalīdi ir ļoti vāji un jūtas nespēcīgi kaut ko savā laba darīt. Bezdarbība dod arī viņiem vairāk izdevības ļauties netīrām domām - savu iegribu apmierināšanai, kas daudziem no viņiem ir bijis par iemeslu viņu tagadējam nespēkam. Viņiem stāsta, ka viņi pārāk daudz dzīvības spēku izšķieduši smagā darbā, kaut gan deviņos gadījumos no desmit darbs ir bijis vienīgās zāles viņu dzīvē un līdzeklis, kas viņus glābis no pilnīgas bojā ejas. Kamēr viņi tā domā, tad tā ir labākā izdevība savas miesas pazemošanai un pašiznīcināšanas darba nobeigšanai. Atļaut visām šīm personām mitēties strādāt ar savām smadzenēm un rokām nozīmē dot tām bagātīgas iespējas krist sātana kārdināšanu gūstā.
Dr. J ir ieteicis dzimumu sajauktību; viņš ir mācījis, ka garīgā un fiziskā veselība prasa ciešu savstarpēju biedrošanos. Šāda mācība ir nesusi lielu ļaunumu un vēl tagad ir ļoti kaitīga jaunatnei un bērniem un sniedz apmierinājumu vīriem un sievām ar apšaubāmu raksturu, kuri nekad nav valdījuši pār savām kaislībām un kuri tāpēc cieš no dažādām novājinošām slimībām. It kā no veselības viedokļa, šīs personas tiek pamācītas bieži un ilgstoši uzturēties pretējā dzimuma sabiedrībā. Un tā tiek atvērtas durvis kārdināšanām, kaislības pamostas viņu sirdī līdzīgi lauvām, apspiests tiek katrs saprātīgs apsvērums, un viss augstais un cēlais tiek upurēts iekārei. Šai laikmetā pasaulē valda morāls pagrimums. Ja vīru un sievu prāts un miesa būtu veseli, ja dzīvnieciskās kaislības būtu pakļautas gara augstākajām izpratnes spējām, tad varētu samērā droši mācīt, ka zēniem un meitenēm un arī vairāk nobriedušiem jauniešiem būtu vēlams biežāk un ilgstošāk uzturēties kopā.
Ja šī laikmeta jauniešu prāts būtu tīrs un nesamaitāts, tad meiteņu iespaids varētu darīt zēnu prātu /96/ un viņu uzvešanos maigāku, un savukārt zēnu stiprais un noteiktais raksturs varētu cēlināt un stiprināt meitenes. Tomēr ir sāpīga patiesība, ka starp simts meitenēm nav vienas ar tīrām un skaidrām domām un starp simts zēniem nav viena, kura tikumība nebūtu aptraipīta. Daži gados vecāki ir tik tālu nonākuši, ka ir aptraipīti gan viņu dvēsele, gan miesa. Daudzi ir pagrimuši, kas sabiedrībā tiek uzskatīti kā labi audzināti, eleganti vīrieši un kā skais-tas un patīkamas sievietes. Tagad nav tāds laiks, lai ieteiktu dzimumu sajaukšanos kā vēlamu veselībai, - lai ieteiktu tiem pēc iespējas vairāk atrasties vienam otra sabiedrībā. Šī samaitātā laikmeta lāsts ir patiesas tikumības un kautrības trūkums.
Dr. J, tu šīs domas esi izsacījis savā pieņemamā istabā. Jaunieši ir tevi klausījušies, un tavi pierādījumi ir atstājuši tikpat lielu iespaidu uz taviem, kā arī uz citu bērniem. Būtu bijis labāk, ja tu šīs idejas būtu atstājis —. Liela piepūle smaga darbā ir kaitīga jauniešu augoša-jam organismam; tomēr, ja simtiem veselību ir iedragājusi pārpūlēšanās un pārstrādāšanās, tad bezdarbības, pārēšanas un patīkamas dīkdienības dēļ saslimst un arī steidz pretī ātrai un drošai bojāejai tūkstošiem cilvēku.
Jaunatnei ir tik maz garīgo un fizisko spēku, tāpēc ka tā ļoti maz strādā lietderīgu darbu. "Redzi, šis bija tavas māsas Sodomas noziegumus; lepnība un maizes pārpilnība un dzīve bez bēdām bija viņai un viņas meitām; bet nabagam un bēdīgam tā nesniedza roku. Bet tie bija lepni un darīja negantību Manā priekšā; to redzēdams, Es tos esmu atmetis." Ec. 16,49.5o.
Šai izvirtušajā paaudzē tikai nedaudz jauniešu spēj izturēt kaut vai vispārējas izglītības iegūšanai nepieciešamās studijas. Kāpēc tas tā? Kāpēc bērni sūdzas par reiboni, galvas sāpēm, deguna asiņošanu, ātru sirdsdarbību, nogurumu un par vispārēju vājumu? Vai tas galvenokārt būtu attiecināms uz viņu nopietnajām studijām? Mīlošie un iecietīgie /97/ vecāki jūt līdzi saviem bērniem, jo viņi iedomājas, ka bērniem mācības ir pārāk liela slodze un ka viņu nopietnā piepūle studijās sagrauj viņu veselību. Tiešām nav ieteicams apgrūtināt jauniešu prātu ar pārāk daudzām un pārāk grūtām studijām. Tomēr, vecāki, vai jūs uz šo lietu nemaz neesat skatījušies dziļāk un esat apmierinājušies tikai ar to, ka pievienojaties savu bērnu domām. Vai jūs
pārāk ātri neesat uzticējušies šķietamajiem bērnu slimības iemesliem? Vecākiem un audzinātājiem šī ļaunuma iemesli jāmeklē dziļāk.
Rūpīgi meklējot un pārbaudot, deviņdesmit deviņos gadījumos no simta jūs atrastu, ka ne tikai studiju
slodze ir kaitējusi jūsu bērniem, bet gan viņu pašu nepareizie ieradumi ir nogurdinājuši smadzenes un izsmēluši visa organisma dzīvības spēkus. Biežie uzbudinājumi ir iedragājuši nervu sistēmu un tā likuši pamatu priekšlaicīgai, bet drošai bojāejai. Atsevišķi netikumi nokauj tūkstošus un desmitiem tūkstošus.
Bērniem vajadzīga nodarbošanās, kas aizpildītu laiku. Pareizs garīgs darbs un fiziski vingrinājumi svaigā gaisā nesalauzīs jūsu zēnu veselību. Lietderīgs darbs un iepazīšanās ar mājas darbu noslēpumiem labvēlīgi atsauksies uz jūsu meitenēm, nodarbības svaigā gaisā ir noteikti nepieciešamas viņu organisma attīstībai un veselībai. Bērnus jāmāca strādāt. Čaklums darbā dod vislielākās svētības, kādas vien vīriem un sievām, un bērniem pieejamas.
Savu bērnu audzināšanā jūs esat pielaiduši kļūdas. Jūs esat bijuši pārāk iecietīgi. Jūs viņus esat atbalstījuši, esat atvainojuši viņu nestrādāšanu, līdz dažiem no viņiem darbs kļuvis pilnīgi riebīgs. Bezdarbība, pareizi regulētu nodarbību trūkums viņiem ir stipri kaitējis. Kārdināšanas ir visapkārt, gatavas pazudināt jaunatni šai pasaulei un nākošai. Paklausības ceļš ir vienīgais drošais ceļš.
Jūs esat bijuši akli pret to varu, kas ienaidniekam ir pār jūsu bērniem. Mājturības darbi, pat līdz nogurumam, viņiem būtu bijuši vairāk kā piecdesmit reiz mazāk kaitīgi par slaistīšanās ieradumu. Viņi būtu izbēguši daudz /98/ briesmām, ja jau agrāk būtu pamācīti aizpildīt laiku ar lietderīgu darbu. Tad viņiem nebūtu izveidojies tāds nemierīgs raksturs, tāda kāre pēc pārmaiņām un pēc sabiedrības. Viņi būtu izvairījušies no daudzām kārdināšanām kļūt iedomīgiem, no neprātīgām izpriecām, vieglas literatūras lasīšanas, tukšas tērzēšanas un niekiem. Viņi paši būtu vairāk apmierināti un nebūtu bijis lielās vēlēšanās meklēt pretējā dzimuma sabiedrību un atvainot sevi šai ļaunajā ceļa. Iedomība un izlikšanās, nelietderīgums un noteikti grēki ir bijuši Šī bezdarbīgā laiskuma sekas. Vecāki un sevišķi tu kā tēvs esi viņiem glaimojis un viņus lutinā-jis, viņiem pašiem par lielu zaudējumu.