Debesu svētnīcas divas svētās vietas attēlotas ar diviem nodalījumiem svētnīcā virs Zemes. Kad apustulim Jānim atklāsmē ļāva ieskatīties Dieva templī Debesīs, viņš tur godakrēsla priekšā ieraudzīja septiņus degošus eļļas lukturus. (Atkl. 4:5) Viņš redzēja eņģeli, kurš turēja "zelta kvēpināmo trauku, un tam tapa dotas daudz kvēpināmās zāles, ka viņš tās ar visu svēto lūgšanām liktu uz zelta altāra, kas ir goda krēsla priekšā". (Atkl. 8:3, Glika tulk.) Šeit pravietim bija atļauts skatīt Debesīs esošās svētnīcas pirmo nodalījumu, un viņš tur redzēja septiņus degošus eļļas lukturus un zelta altāri, ko svētnīcā virs Zemes attēloja zelta lukturis un kvēpināmais altāris. (415) Un, kad atkal "atvērās Dieva templis Debesīs" (Atkl.11:19), viņš varēja ielūkoties vissvētākajā vietā aiz iekšējā priekškara. Šeit Jānis redzēja Dieva esamības šķirstu, ko attēloja Mozus pagatavotais Dieva likumu uzglabāšanai domātais svētais šķirsts.
Tādā veidā tie, kas pētīja šo tematu, atrada neapstrīdamus pierādījumus svētnīcas esamībai Debesīs. Zemes svēto vietu Mozus veidoja pēc parauga, kas viņam tika rādīts. Un Pāvils māca, ka šis paraugs ir patiesā svētā vieta, kas atrodas Debesīs.
Debesu templī, Dieva mājvietā, Viņa tronis ir stiprināts taisnībā un tiesā. Vissvētākajā vietā atrodas Kunga bauslība, lielais taisnības likums, pēc kura tiek pārbaudīta visa cilvēce. Derības šķirstu, kurā atrodas bauslības galdiņi, sedz žēlastības krēsls, kura priekšā Kristus, atsaucoties uz savām asinīm, aizlūdz grēcinieku labā. Tādā veidā ir attēlota taisnības un žēlastības savienība cilvēku glābšanas plānā. Vienīgi bezgalīgā Gudrība varēja kaut ko tādu izdomāt, un bezgalīgais spēks šo plānu īstenot; šī savienība visas Debesis pilda ar apbrīnu un pielūgsmi. Ķerubi Zemes svētnīcā, kas godbijīgi noskatās uz žēlastības krēslu, attēlo interesi, ar kādu Debesu pulki vēro lielo glābšanas darbu. Tas ir žēlastības noslēpums, kuru skatīt kāro arī eņģeļi, – ka Dievs var palikt taisns, attaisnojot nožēlojošu grēcinieku un atjaunojot sakarus ar kritušo cilvēci, ka Kristus varēja nokāpt tik zemu, lai no bojāejas bezdibeņa paceltu neskaitāmus pulkus un, ietērpjot tos savas taisnības nevainojamās drēbēs, savienotu ar eņģeļiem, kas nekad nav krituši, paverot tiem iespēju mūžīgai dzīvei Dieva klātbūtnē.
Cilvēka Vidutāja Kristus darbs parādīts skaistajā Cakarijas pravietojumā par To, kas "saucas Cemahs". (416) Pravietis saka: "Tiešām Viņš uzcels Kunga namu un nēsās valdnieka rotājumu pilnā godībā, un viņš sēdēs un valdīs uz sava troņa un būs arī priesteris savā goda krēslā, un miers valdīs viņu abu starpā." (Cak. 6:13)
"Viņš uzcels Kunga namu." Ar savu upuri un starpnieka darbu Kristus ir Dieva draudzes pamats un arī tās Cēlājs. Apustulis Pēteris norāda uz Viņu kā stūrakmeni: "Viņā visa celtne kopā salaista, aug par svētu templi Kungam. Un Viņā arī jūs," viņš saka, "līdzi tiekat uzcelti par Dieva mājokli Garā." (Ef. 2:20-22)
"Viņš nēsās valdnieka rotājumu." Kristum pieder kritušās cilvēces glābšanas gods. Visos mūžīgajos laikmetos atpirktie dziedās dziesmas "Viņam, kas mūs mīlējis, kas mūs ar savām asinīm atsvabinājis no mūsu grēkiem. (..) Viņam lai ir slava un vara mūžu mūžos"! (Atkl. 1:5,6)
Viņš "sēdēs un valdīs uz sava troņa, un būs arī priesteris savā goda krēslā". – Tagad Viņš vēl nesēž "uz sava troņa", jo godības valsts vēl nav uzcelta. Ne agrāk, kā tad, kad Viņa starpnieka darbs būs pabeigts, Dievs "Tam dos Viņa tēva Dāvida troni", valstību, kurai "nebūs gala". (Lūk.1:32,33) Kā priesteris Kristus tagad sēž kopā ar Tēvu Viņa tronī. (Atkl. 3:21) Uz troņa blakus Mūžīgajam, vienmēr Esošajam, ir Viņš, kurš "nesa mūsu sērgas un ciešanas" un bija uzņēmies mūsu sāpes, "kas tāpat kārdināts visās lietās, tikai bez grēka", lai varētu "palīdzēt tiem, kas tiek kārdināti". "Ja kāds krīt grēkā, tad mums ir Aizstāvis Tēva priekšā." (Jes. 53:4; Ebr. 4:15; 2:18; 1. Jāņa 2:1) Viņš aizrunā ar savu caururbto un sasisto miesu, ar savu nevainīgo dzīvi. Ievainotās rokas, sāni un piere aizlūdz par kritušo cilvēku, kura glābšana sagādāta par tādu neizmērojamu cenu.
"Un miers valdīs viņu abu starpā." Tēva mīlestība, kas nav mazāka par Dēla mīlestību, ir pazudušās cilvēces pestīšanas pamats. Jēzus pirms šķiršanās saviem mācekļiem sacīja: "Es nesaku, ka Es aizlūgšu Tēva priekšā par jums, jo pats Tēvs jūs mīl." (Jāņa 16:26,27) (417) "Dievs bija Kristū un salīdzināja pasauli ar sevi." (2. Kor. 5:19) "Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka Viņš devis savu vienpiedzimušo Dēlu, lai neviens, kas Viņam tic, nepazustu, bet dabūtu mūžīgo dzīvību." (Jāņa 3:16)
Tātad Rakstos ir skaidri pateikts, kas ir svētā vieta. Termins "svētnīca", kā tas lietots Bībelē, vispirms attiecas uz Mozus uzcelto telti kā Debesu lietu līdzību un, otrkārt, uz "īsto telti" Debesīs, uz kuru norādīja laicīgā svētnīca. Līdz ar Kristus nāvi izbeidzās simboliskā kalpošana. Tādēļ jaunās derības svētā vieta ir "īstā telts" Debesīs. Un, tā kā Dan. 8:14 izteiktajam pravietojumam jāpiepildās Jaunās Derības laikā, tad tajā norādītajai svētajai vietai jābūt jaunās derības svētnīcai. 2300 dienu beigās, tas ir, 1844. gadā virs Zemes vairs nebija nekādas svētās vietas. Tātad pravietojums: "Divi tūkstoši un trīssimti dienas būs skaitāmas no vakara līdz rītam, tad svētā vieta atkal taps iesvētīta," neapšaubāmi norāda uz svētnīcu Debesīs.
Bet vēl jāatbild uz vissvarīgāko jautājumu: "Ko nozīmē svētās vietas iesvētīšana?" Vecās Derības rakstos ziņots, ka tāda kalpošana ir notikusi arī svētnīcā virs Zemes. Bet vai Debesīs varētu būt kaut kas tāds, kas jāšķīsta? Ebreju vēstules 9. nodaļa skaidri runā par Zemes, kā arī par Debesu svētās vietas šķīstīšanu. "Gandrīz viss tiek šķīstīts asinīs saskaņā ar bauslību, un bez asins izliešanas nav piedošanas. Debesu lietu attēliem jātop šķīstītiem ar to pašu, bet Debesu lietām pašām ar labākiem upuriem nekā šis" (Ebr. 9:22,23), proti, ar Kristus dārgām asinīm.
Šķīstīšana kā simboliskajā, tā patiesajā kalpošanā izdarāma ar asinīm: pirmajā – ar dzīvnieku asinīm, pēdējā – ar Kristus asinīm. (418) Un Pāvils paskaidro arī iemeslu, kāpēc šķīstīšana izdarāma ar asinīm, jo bez asins izliešanas nav piedošanas. Piedošana jeb grēka atņemšana ir šeit veicamais darbs. Bet kas grēkam kopējs ar svēto vietu Debesīs vai virs Zemes? To varam izprast, pārdomājot simbolisko kalpošanu, jo priesteri virs Zemes kalpoja "Debesu svētnīcas atveidam un ēnai". (Ebr. 8:5)
Kalpošana Zemes svētnīcā sastāvēja no divām daļām: priesteri ik dienas kalpoja svētajā vietā, bet vienreiz gadā augstais priesteris izpildīja sevišķu salīdzināšanas darbu, šķīstot svētnīcu ar kalpošanu vissvētākajā vietā. Dienu no dienas grēkus nožēlojošie ļaudis atveda savus upurus pie saiešanas telts durvīm, uzlika rokas uz upura galvas un izsūdzēja grēkus, tā simboliski no sevis tos pārnesot uz nevainīgo upuri. Pēc tam dzīvnieku nokāva. "Bez asins izliešanas," saka apustulis, "nenotiek piedošana". "Miesas dvēsele ir asinis." (3. Moz.17:11, Glika tulk.) Pārkāptais Dieva likums prasīja pārkāpēja dzīvību. Asinis, kas attēloja grēcinieka zaudēto dzīvību, kura noziegumu uzlika upura dzīvniekam, priesteris ienesa svētajā vietā un slacīja pret priekškaru, aiz kura atradās Derības šķirsts ar grēcinieka pārkāptajiem baušļiem. Izpildot šo ceremoniju, grēku ar asinīm simboliski pārnesa uz svētnīcu. Dažos gadījumos asinis netika ienestas svētajā vietā, bet tad priesterim bija jāēd gaļa, kā Mozus pavēlēja Ārona dēliem, sakot: "Jums tas bija dots, lai nestu draudzes grēkus." (3. Moz.10:17.) Abas ceremonijas vienādi simbolizēja grēka pārnešanu no grēku nožēlotāja uz svēto vietu.
Tāds darbs dienu no dienas tika veikts visu gadu. Tādā veidā Izraēla grēki tika pārnesti uz svēto vietu, un, lai svētnīcu no tiem atbrīvotu, tika izvests sevišķs pasākums. (419) Dievs pavēlēja izdarīt salīdzināšanu katram svētajam nodalījumam. "Viņam būs salīdzināt svēto vietu Izraēla bērnu nešķīstības dēļ un viņu pārkāpumu dēļ visos viņu grēkos, un tā lai viņš dara saiešanas teltī, kas pie viņiem ir viņu nešķīstību vidū." Salīdzināšanu vajadzēja izdarīt arī altārim, "to šķīstīt un svētīt no Izraēla bērnu nešķīstībām". (3. Moz.16:16,19, Glika tulk.)
Reizi gadā, lielajā Salīdzināšanas dienā, priesteris iegāja vissvētākajā vietā, lai šķīstītu svētnīcu. Tur izpildītais darbs noslēdza gadskārtējo kalpošanas ciklu. Salīdzināšanas dienā pie telts durvīm atveda divus āžus, par kuriem lozēja, "viens mesls Kungam un otrs mesls Azazēlam". (3. Moz.16:8) Āzi, kuram krita Kunga loze, vajadzēja nokaut par grēku upuri tautas labā. Un priesterim tā asinis bija jānes aiz priekškaramā un jāslaka uz žēlastības krēsla un tā priekšā. Asinis vajadzēja slacīt arī uz kvēpināmo altāri, kas atradās pirms priekškara.
"Un Ārons lai liek savas abas rokas uz dzīvā āža galvas un uz tā izsūdz visus Izraēla bērnu noziegumus un visus viņu pārkāpumus pēc visiem viņu grēkiem, un tos liek uz āža galvu un palaiž to tuksnesī caur zināma vīra roku. Un tā āzis uz sevis nu nesīs viņu noziegumus tuksnesī." (3. Moz. 16:21,22, Glika tulk.) Grēka āzis vairs nenāca Izraēla nometnē, un vedējam, pirms tas drīkstēja atgriezties sabiedrībā, vajadzēja ar ūdeni mazgāt sevi un savas drēbes.
Visa šī ceremonija tiecās izraēliešiem norādīt uz Dieva svētumu un Viņa riebumu pret grēku, kā arī mācīt, ka nav iespējams saskarties ar grēku un palikt neaptraipītam. No ikviena vīra šī salīdzināšanas darba laikā prasīja vislielāko nopietnību. (420) Bija jānoliek visi laicīgie darbi, un visai Izraēla draudzei šo dienu vajadzēja pavadīt svinīgā pazemībā Dieva priekšā, lūdzot, gavējot un dziļi pārmeklējot savas sirdis.
Šī ēnas kalpošana atklāj svarīgas salīdzināšanas darba patiesības. Grēcinieka vietā tika pieņemts vietnieks, tomēr upura dzīvnieka asinis grēku pilnīgi neizdeldēja. Tās tikai deva iespēju grēku pārnest uz svēto vietu. Upurējot asinis, grēcinieks atzina likuma autoritāti, izsūdzēja savus pārkāpumus un, ticot gaidāmajam Glābējam, izteica savas ilgas pēc piedošanas, bet ar to viņš vēl nebija pilnīgi atbrīvots no bauslības prasītā soda. Salīdzināšanas dienā augstais priesteris, pienesis draudzes upuri, ar šī upura asinīm iegāja vissvētākajā vietā un tās slacīja uz salīdzināšanas vāka tieši virs bauslības, lai dotu gandarījumu tās prasībām. Tad kā starpnieks viņš grēkus uzņēmās uz sevis un iznesa tos no svētnīcas. Uzlicis rokas uz atlaižamā āža galvas, viņš izsūdzēja visus šos pārkāpumus, ar to rādot, ka grēki tagad tiek uzlikti āzim. Un tikai pēc tam, kad āzis tos aiznesa prom, uzskatīja, ka tauta tagad uz visiem laikiem no tiem ir brīva.