95 tēzes par taisnošanu ticībā

Moriss Vendens

Lapa kopā 117

6. TĒZE

Taisnošana padarīs jūs tikumīgus, bet tikumība nepadarīs jūs taisnus.

Dievs neiebilst pret tikumību. Atklāsmes grāmatas 3. nodaļā Viņš nepārmet lāodikejiešiem, ka tiem būtu šī īpašība. Viņš tiem pārmet centienus aizstāt taisnīgumu ar tikumību.

Varbūt jums nav nekādu iebildumu pret plastmasas vīnogām. Varbūt jums tās šķiet pievilcīgas kā dekors. Plastmasas augļiem ir sava vieta, un mūsdienu ražotāji ir izveidojuši diezgan labus eksemplārus. Bet, ja kāds būs pievienojis plastmasas vīnogas augļu salātiem, jums droši vien tās šķitīs bezgaršīgas. Tās nevar aizstāt īstus augļus.

Dievs neiebilst pret tikumību! Ja jūs dzīvojat tikumīgu dzīvi, jums nebūs jāatrodas cietumā, jūsu uzskati nebūs pretrunīgi, jūs labāk pildīsit savu darbu, uzlabosies jūsu reputācija un stāvoklis sabiedrībā. Jums tuvie cilvēki necietīs jūsu netikumīgās rīcības sekas. Nav šaubu, ka tikumībai ir savi pozitīvie aspekti. Bet Dieva pārmetums lāodikejiešu draudzei ir pamatots ar uzskatu, ka tikumība nevar būt taisnīguma aizstājēja.

Daudzi, kas sevi sauc par kristiešiem, ir ļaudis, kuri nevainojami cenšas izpildīt morāles principus. Ievērojiet, ka šeit nav runa par tiem, kuri sauc sevi par tikumīgiem cilvēkiem. Šeit aprakstīti tie, kuri sauc sevi par kristiešiem, bet patiesībā tādi nav.

Līdzībā par vīru bez kāzu drānām (Mateja ev. 22. nod.) mēs redzam jau minēto principu. Šis cilvēks varēja izvēlēties palikt mājās un neierasties uz kāzām. Valdnieks ielūdza viņu uz kāzām, bet nepiespieda tās apmeklēt. Šī vīra problēma bija tā, ka viņš mēģināja aizstāt ķēniņa dotās drānas ar savējām un joprojām iekļūt kāzās.

Kristus dienās cilvēki bija izveidojuši reliģiju, kas pamatota vienīgi uz tikumību. Farizejs, kurš lūdza templī, bija taisnīguma vietā liktās tikumības upuris. Viņš Dievam nosauca virkni savu labo darbu, kas it kā palīdzētu tam nokļūt Debesīs. Savu drošības sajūtu šis cilvēks pamatoja uz priekšstatu, ka viņš nedarīja to, ko darīja nodokļu iekasētājs. Viņš bija uzvedības vergs.

Un viņš atkal pierādīja, ka tikumība ne tikai nepadarīs jūs taisnīgus, bet tā var pat jūs atturēt no patiesa taisnīguma.

Dievs neiebilst pret tikumību. Izglītībai, kultūrai, gribas trenēšanai, cilvēku pūlēm — visam ir sava nozīme, bet šeit tās ir bezspēcīgas. Tās var nodrošināt ārēji pareizu uzvedību, bet nespēj pārmainīt sirdi.

Mums nevajadzētu noniecināt tikumību, bet tā ir pareizi jāizprot. Tikumība ir taisnīguma rezultāts. Tas nav taisnīguma cēlonis. Tas nekad nav cēlonis. Patiess kristietis būs tikumīgs cilvēks. Meklējot patiesu taisnīgumu, mums nekad nevajag baidīties, ka tikumība tiks atstāta novārtā. Pats par sevi ārēji redzams taisnīgums ir iespējams, bet nevar būt tā, ka ir tikai iekšējs taisnīgums. Kad tiek izmainīta sirds, izmainīta uzvedība būs šī procesa nenovēršamais rezultāts. Taisnīgums vienmēr padarīs jūs tikumīgus. Ja mēs dzīvojam ar Kristu, ja mūsos mīt Dieva mīlestība, mūsu jūtas, domas, mērķi un darbības saskanēs ar Dieva gribu, kā tas ir paredzēts Viņa svētajā likumā.

Dievs neiebilst pret tikumību. Bet Viņš mūs brīdina nepieņemt to kā taisnīguma aizstājēju. Tā vietā Viņš mūs aicina pieņemt Kristus taisnīgumu, kas tiek brīvi dots visiem, kuri ar Viņa starpniecību meklē Dievu.

Lapa kopā 117