Desmitā izlietojums

14. oktobris, 1985

Ievads

Saskaņā ar Dieva plānu Viņa darbs uz šīs zemes tiek atbalstīts ar Viņa ļaužu desmito tiesu un brīvprātīgiem ziedojumiem. Desmitais ir galvenais finansējuma avots Septītās dienas Adventistu Baznīcas veiktajai Evaņģēlija pasludināšanai visā pasaulē. Tas sevī iekļauj līdzsvarotu un vispusīgu evaņģelizāciju sabiedrībā un draudzes locekļu garīgo audzināšanu. Tā kā desmitais tiek taupīts īpašam mērķim, tad finansējumu daudzām evaņģēlija darba funkcijām ir jānodrošina ar brīvprātīgajiem ziedojumiem.

Principi attiecībā uz desmitā izlietojumu

  1. Tikai draudžu organizācijas ir pilnvarotas piešķirt līdzekļus no desmitā fondiem. Desmitais pieder Kungam un tas ir jānodod mantu glabātuvē, draudžu savienības kasē, ar tās vietējās draudzes starpniecību, kurai draudzes loceklis pieder. “Bet atnesiet katrs savu desmito tiesu pilnā vērtībā Manā klētī tā, lai arī Manā mājā būtu barība, un pārbaudiet tad Mani šai ziņā, saka tas Kungs Cebaots, vai Es arī neatvēršu debess logus un nelikšu svētībai pa tiem pārpilnībā nolīt pār jums!” Mal.3:10.

    “Desmitais ir svēts, Dievs to pataupījis sev. Tas ir jāatnes Viņa mantu glabātuvē, lai izlietotu evaņģēlija strādnieku atbalstam viņu darbā.” GW 226.
     
  2. Draudžu savienībām un ūnijām vajadzētu dalīties desmitajā ar vispasaules draudzi.

    “Mums arvien vairāk jāsāk izprast to, ka naudas līdzekļus, kas draudžu savienībā ienāk mūsu ļaužu desmitās tiesas un ziedojumu formā, vajadzētu izlietot darba atbalstam ne tikai Amerikas pilsētās, bet arī ārzemju laukos. Ļausim, lai tik dedzīgi vāktie naudas līdzekļi tiek arī nesavtīgi izdalīti. Tie, kuri izprot misijas lauku vajadzības, nejutīs kārdinājumu izlietot desmito kaut kam nevajadzīgam.” MS 11, 1908.
     
  3. Darbinieka tiesības saņemt atbalstu no desmitā vajadzētu noteikt pēc viņa darba veida.

    “Desmitajam vajadzētu nonākt pie tiem, kas smagi strādā, mācot Vārdu un doktrīnas, vienalga, vai tie būtu vīrieši vai sievietes.” MS 149, 1899.
     
  4. Desmito vajadzētu lietot tikai tam, lai atbalstītu štata darbiniekus, kas iesaistīti evaņģelizācijas vai draudzes audzināšanas kalpošanā.

    “Desmitais ir jāizlieto vienam mērķim – lai atbalstītu tos kalpotājus, kurus Kungs ir iecēlis sava darba veikšanai. Tas jāizlieto, lai atbalstītu tos, kuri ļaudīm runā dzīvības vārdus un nes Dieva ganāmpulka nastas.” MS 82, 1904.
     
  5. Vietējās draudzes darbība ir svarīga, taču tās atbalstam nevajadzētu ņemt desmitās tiesas naudu.
  1. “Desmitais ir jāizlieto vienam mērķim – lai atbalstītu tos kalpotājus, kurus Kungs ir iecēlis sava darba veikšanai. Tas jāizlieto, lai atbalstītu tos, kuri ļaudīm runā dzīvības vārdus un nes Dieva ganāmpulka nastas.” MS 82, 1904.
  2. “Desmitais nav jāizlieto papildus izdevumu segšanai. To pienākas darīt draudzes locekļiem. Viņiem jāatbalsta sava draudze ar dāvanām un ziedojumiem.”  Letter 81, 1897.

Noteikumi attiecībā uz desmitās tiesas izlietojumu: kādiem mērķiem desmito tiesu var lietot

  1. Evaņģēlistu, mācītāju un Bībeles instruktoru atbalstam.
     
  2. Štata darbinieku atbalstam, kuri administratīvi vada un sniedz pakalpojumus draudzes evaņģelizācijas un audzināšanas kalpošanām. Tas sevī ietver draudžu Savienības amatpersonas, nodaļu vadītājus, grāmatvežus, kantora darbiniekus un biroja sekretārus.
     
  3. Izdevumiem, kuri nepieciešami, lai nodrošinātu tādas evaņģelizācijas un draudzes audzināšanas kalpošanas kā:
    1. Evaņģelizācijas izdevumi;
    2. Draudžu Savienības biroja darba izdevumi;
    3. Draudžu Savienības birojam un evaņģelizācijai nepieciešamais aprīkojums;
    4. Nometņu vietas un nometņu sanāksmju darba izdevumi.
       
  4. To pienākumu atbalstam, kas tiek uzskatīti par svarīgiem evaņģelizācijas un draudzes audzināšanas kalpošanai.
    1. Pamatskolas – asignējumi līdz pat 30 procentiem no pamatskolas direktoru un skolotāju kopējās algas un izdevumiem kā atzinība par viņu kā garīgo līderu lomu;
    2. Vidusskolas – ekvivalents pilnam vidusskolas Bībeles skolotāju, kopmītnes dekānu, direktoru atbalstam;
    3. Koledžas/universitātes – summa, kas vienāda ar koledžas un universitātes Bībeles nodaļas, kopmītnes dekānu, rektoru un studentu servisa konsultantu kopējām izmaksām;
    4. Literatūras evaņģēlisti – draudžu Savienības asignējums literatūras evaņģēlistu atbalstam;
    5. Draudžu Savienības centri/nometnes – asignējums draudžu Savienības centru/jauniešu nometnes darba izdevumiem;
    6. Masu mediju programmas – radio, TV un drukātā materiāla izveide;
    7. Pensionāri – konfesijas darbinieku (izņemot tos, kurus nodrošina citādi, piemēram, veselības aprūpes darbiniekus) pensijas pabalsti.

Noteikumi attiecībā uz desmitās tiesas izlietojumu: Kādiem mērķiem desmito tiesu nelieto

  1. Vietējās draudzes uzturēšana un citi darba izdevumi. Šos izdevumus vajadzētu segt no draudzes locekļu ziedojumiem.
  2. Pamatskolas uzturēšana un citi darba izdevumi. Šos izdevumus vajadzētu segt no mācību maksas un/vai draudzes subsidijām.
  3. Vidusskolas un augstākās izglītības iestādes uzturēšana un darba izdevumi. Tos vajadzētu segt no mācību maksas un citiem iestādes ienākumiem.
  4. Draudzes, draudžu Savienības vai organizācijas celtniecības projekti. Šos izdevumus vajadzētu segt no draudzes locekļu un/vai citiem ar desmito tiesu nesaistītiem avotiem.

Paziņojums par desmitās tiesas fondu administrēšanu

  1. Draudzes ģimenes loma attiecībā uz desmitās tiesas fonda administrēšanu. Vispasaules draudze ir Dieva ģimene zemes virsū. Katrs draudzes loceklis kā šīs ģimenes sastāvdaļa bauda priekšrocības un nes atbildību par to, kā tiek noteikta desmitās tiesas fonda ievākšanas un izdalīšanas procedūra. Šī ģimene, kolektīvi rīkojoties ar Ģenerālkonferences sasaukuma un Ģenerālkonferences komitejas gadskārtējās Padomes starpniecību, saskaņā ar Svētajiem Rakstiem un Pravieša Gara principiem nosaka rīcības kursu, kā ievākt, norēķināties un administrēt desmitās tiesas fondu. Šis paziņojums ir rezultāts daudzām konsultācijām ar dažādiem draudzes ierindas locekļiem, mācītājiem, draudžu Savienību administrācijas pārstāvjiem un vispasaules draudzes vadītājiem. Kā šīs ģimenes locekļi ikviens cilvēks, institūcija un organizācija izrāda cieņu ģimenes godam, rīkojoties saskaņā ar šīm vadlīnijām, lai nodrošinātu regulāru, uzticamu un arvien pieaugošu finansiālo atbalsta sistēmu Evaņģēlija pasludināšanai visā pasaulē.
     
  2. Septītās dienas adventistu Baznīcas “mantu krātuve” vai “mantnīca”. Saskaņā ar Svētajiem Rakstiem desmitā tiesa pieder Kungam un to jāatnes Viņa mantnīcā kā pielūgsmes veidu. Septītās dienas adventistu Baznīcā to veic, nosūtot desmito tiesu uz draudžu Savienības mantnīcu caur draudzi, pie kuras cilvēks pieder kā loceklis. Īpašos gadījumos draudzes locekļiem vajadzētu konsultēties ar vietējās draudžu Savienības/misijas lauka amatpersonām. Jebkura cita plāna ievērošana rada jucekli un sāncensību un grauj Baznīcas finansiālo struktūru, tādējādi vājinot Baznīcas spēju izpildīt tās pasaulplašo misiju. Lai visā pasaulē varētu turpināt spēcīgo, līdzsvaroto draudzes programmu, draudzes locekļiem nevajadzētu sūtīt Kunga desmito tiesu pašu izvēlētiem projektiem.
     
  3. Alternatīvi veidi desmitās tiesas nodošanai “mantnīcā”.
    1. Kungs ir apsolījis neizmērojamas svētības tiem, kas uzticīgi nodod desmito tiesu Viņa mantnīcā. Septītās dienas adventistu Baznīcas ģimene ir nosacījusi, ka ierastā kārtība desmitās tiesas nodošanai mantnīcā ir caur vietējo draudžu Savienību/misijas lauku.
    2. Ja konfidencialitātes nolūkos draudzes locekļi izvēlas nosūtīt daļu desmitās tiesas Ģenerālkonferencei vai savai ūnijai, tad šīs amatpersonas var pieņemt šādu desmito, taču viņiem tas, neminot devēja vārdu, jānosūta uz šī draudzes locekļa draudžu Savienību, lai tur to sadalītu pasaulplašajai draudzei. Šādus cilvēkus vajadzētu iedrošināt sūtīt desmito tiesu ierastajā kārtībā.
       
  4. Dalīšanās ar desmito tiesu:
    1. Dalīšanās plāns ar desmito tiesu ir līdzsvarots veids, kā taisnīgi sadalīt finansiālos resursus pa visu pasaulplašo draudzi. Šis ir būtiski svarīgs plāns finansiālajai atbalsta sistēmai Septītās dienas adventistu Baznīcas pasaulplašajam darbam.
    2. Draudzes, draudžu Savienības, ūnijas, Ģenerālkonferences un Ģenerālkonferences divīzijas nepieņem desmito tiesu no draudzes locekļiem, kuri nosaka desmitā izlietojumu, kas ir pretējs parastajiem procentiem, kādos tas tiek sadalīts dažādajos draudzes organizācijas līmeņos.
    3. Vietējā draudze ir pilnvarota pieņemt un nosūtīt visu desmito tiesu tikai uz savas vietējās draudžu Savienības/misijas lauka mantnīcu.
       
  5. Lūgumi ziedot desmito tiesu. Mācītāji, draudžu Savienības un misijas lauku administratori nelūdz citu draudžu Savienību vai divīziju locekļus atbalstīt tos ar desmito tiesu.
     
  6. Desmitās tiesas došana institūcijām. Konfesijas organizācijas, kā piemēram, Christian Record Braille Foundation (Kristīgo ierakstu Braila fonds), Voice of Prophecy (Pravieša balss), Faith for Today (Ticība mūsdienām), It Is Written (Stāv rakstīts), Breath of Life (Dzīvības elpa) nepieņem tādus fondus, par kuriem zināms, ka tie ņemti no Septītās dienas Adventistu desmitās tiesas. Kad draudzes locekļi sūta desmito tiesu konfesijas organizācijām, viņiem ir pienākums norādīt, ka tā ir desmitā tiesa.
     
  7. Desmitā tiesa no draudzes locekļiem, kuri pāriet uz citu draudzi. Draudzes locekļi, kuri pārceļas uz jaunu dzīvesvietu, tiek mudināti nokārtot pāriešanu uz citu draudzi sešu mēnešu laikā un sākt atbalstīt savu jauno draudzi un draudžu Savienību, kurā viņi saņem garīgo barību, pastorālo aprūpi un draudžu Savienības pakalpojumus.
     
  8. Aizņemšanās no desmitās tiesas. Draudzes, skolas (studentu desmitā tiesa), draudžu Savienības un atsevišķi cilvēki “neaizņemas” naudu no desmitā fonda, lai rūpētos par draudzes, draudžu Savienības un atsevišķu cilvēku vajadzībām. Desmitās tiesas fondu patur tikai līdz ierastajam nosūtīšanas datumam.
     
  9. Desmitās tiesas nepieņemšana. Ja izveidojas situācija, kurā organizācijai saskaņā ar šiem noteikumiem nav pieļaujama desmitās tiesas fonda pieņemšana, jāpieliek visas pūles, lai saņemtu konkrētā draudzes locekļa atļauju nodot desmito tiesu ierastajā veidā. Ja šāda atļauja netiek saņemta, desmitais jāatdod atpakaļ draudzes loceklim ar atbilstošu paskaidrojumu un ar aicinājumu piedalīties Baznīcas izveidotajā plānā, kurā Kunga desmitā tiesa tiek sadalīta visai pasaulplašajai draudzei.
     
  10. Desmitās tiesas neatgriešana maksātājam. Desmitais, kas jau ir pieņemts un iegrāmatots, netiek atdots atpakaļ desmitā devējam, kurš dažādu iemeslu dēļ varētu to pieprasīt.
     
  11. Draudzes vadības atbildība. Draudzes vadīšana visos līmeņos ir svēta atbildība. Nespēja vai atteikšanās sadarboties saskaņā ar draudzes ģimenē norunātajiem noteikumiem attiecībā uz desmitās tiesas administrēšanu vājina Baznīcas spēju paveikt tās vispasaules misiju. Tie, kas neievēro šos noteikumus, padara sevi par nederīgiem ieņemt vietu draudzes vadīšanā.

Piezīme: Iepriekšminētie noteikumi nav attiecināmi uz ziedojumiem. Draudzes locekļi paši pieņem lēmumu, kur novirzīt savus ziedojumus.

Šīs vadlīnijas tika pieņemtas un nobalsotas Septītās dienas Adventistu Ģenerālkonferences Izpildkomitejas ikgadējā Padomes sēdē Vašingtonā 1985. gada 14. oktobrī.