Jaunas un neparastas metodes

14. novembris, 2017 | Advent Review Ministries

Izmēģināt “jaunas lietas” patiesībā ir sens koncepts. Māksla visās tās disciplīnās ir bijusi nozīmīga Septītās dienas adventistu baznīcā, un tās loma aizvien pieaug. Viljams Millers un celmlauži, kas dibināja organizāciju, izmantoja kartes un grafikus, lai izskaidrotu sarežģītas patiesības par Daniela un Atklāsmes grāmatu. Taču tās bija ierobežotas. Tādēļ, cik to atļāva izmaksas, adventistu darbos un publikācijās tika izmantota ksilogrāfija, vienkārši atveidi un uzlaboti attēli. Vēlāk Džeimss un Elena Vaiti atkārtoti iegādājās jaunākās izdevniecības tehnoloģijas, lai tās izmantotu evaņģēlija izplatīšanai.
 
Mūsdienās jaunākā dizaina, krāsaino attēlu, fotogrāfiju un video izmantošana Septītās dienas adventistu misijas vajadzībām tiek uzskatīta par svarīgu nevis lieku.
 
Virtuālā realitāte (VR) iekļauj virtuālās pasaules izveidošanu, kas lietotāju iegremdē 360 grādu leņķa pieredzē. VR brilles ir ierīce ar ekrānu acu priekšā, kas līdzinās viedtālrunim. Persona, kura valkā VR brilles, spēj “nonākt attēlā” un, “skatoties apkārt” virtuālajā pasaulē, tā dažkārt pat var interaktīvi uz attēlu iedarboties.
 
Adventist Review Ministries uz pieprasījumu ir izstrādājusi video platformu, kas nodēvēta par ARtv ar simtiem video, kas ir pieejami Apple TV, Roku, Samsung Smart TV, GoogleChrome un Amazon Fire TV. Pieejamas arī ARtv aplikācijas iOS un Androīdam, kā arī mājas lapa: artvnow.com.
 
ARtv ir izstrādājusi vairākus VR360 video, pārsvarā par dabas skatiem un dzīvnieku pasauli. Pirms dažiem mēnešiem ARtv sadarbojās ar Adventistu Attīstības un Palīdzības Aģentūru (ADRA), lai izveidotu pirmo VR īsfilmu par ūdens projektiem Zimbabvē. Iztēlojieties potenciālo ziedotāju, kurš virtuāli caur šīm brillēm spēj apmeklēt projekta vietas. Aizdomājieties par iespaidu, kādu sniegs pilnas iegremdēšanās pieredze uz skatītāja uztveri.
 
Elena Vaita ir rakstījusi: “No Kristus darba metodēm mēs varam iegūt daudz vērtīgu atziņu. Viņš neturējās tikai pie viena varianta; cilvēku uzmanību Jēzus centās pievērst visdažādākajos veidos, lai tikai tiem pasludinātu Evaņģēlija patiesības.” (Evaņģēlisms, 123. lpp. oriģ.)
 
Adventist Review Ministries lieto visas jaunākās tehnoloģijas – 4K video, VR un drīz iznākošās palielinātās realitātes projektus-, lai aizsniegtu izaicinājumu, “izmēģinot jaunas metodes”.
Nesen es Londonā intervēju Adventistu Vispasaules Radio globālās izplatīšanas menedžeri Derilu Gangadū. Derils ir zināms kā VR entuziasts un celmlauzis Septītās dienas adventistu draudzē.
 
Deril, kad un kur iesākās tava interese par VR?
 
Tā iesākās 1995. g. pēdējā kursa projektā datorzinātnē Endrjūsa Universitātē. Es tiku iesaistīts projektā par virtuālās realitātes brillēm un attēlu sasaistīšanas algoritmiem kopā ar vienu no datorzinātnes profesoriem. Tolaik attēlu izšķirtspēja bija ļoti zema, un mēs rēķinājām uz mums pieejamajiem datoriem.
 
Šī interese palika man prātā, līdz 2014. g. es iesaistījos Eiropas bēgļu krīzes risināšanas projektos. Tad pārdošanā nebija ierīču, kas uztvertu visdažādākās situācijas 360 grādu leņķī un maksātu mazāk par 10000$ gabalā. Tādēļ es lietoju koka klučus no mana dēla rotaļlietu kastes un ar izolācijas lentu savienoju kopa piecas GoPro kameras, lai vienlaikus uzņemtu piecas dažādas perspektīvas.  
Es iesāku nodarboties ar video-sync un video-stich metodēm un ātri vien sapratu, ka mans 1995.g. algoritms vairs neder. 2014. g. beigās sadarbībā ar MIT media laboratoriju es iesāku pārrakstīt manu algoritmu, lai gūtu panākumus mūsdienu daudzkārt attīstītākajā datoru tehnoloģijā.
 
Šis algoritms vēlāk kļuva par daļu no vadošā dzinēja datorprogrammai AutoPano Video Pro, kas 2016. g. tika iekļauts GoPro.
 
Kā Adventistu Vispasaules Radio (AWR) izmanto VR radio kalpošanā? Kā tas jums palīdzēja raidīt 2015. g. Ģenerālkonferences (ĢK) sesijā?
 
Sabiedrisko attiecību nodaļa AWR izšķīrās par šīs metodes lietošanu, lai pastāstītu AWR vēsturi – sākot no studijas ieraksta līdz pārraidīšanai līdz vistālākajam klausītājam. 
 
Mēs ievērojām, kā cilvēki, kuri ir ieinteresēti tehnoloģijās, izmēģināja šīs brilles ĢK sesijā un pēc šīs pieredzes turpināja interesēties par AWR kā par kalpošanu.
 
Kāpēc VR ir tik spēcīga un aizraujoša, kā mēs kā draudze varam to izmantot, lai izplatītu evaņģēliju?
 
Kad skatītājs ir izmēģinājis VR, tur nav apmulsuma. Tu spēj pastāstīt “stāstu” ļoti ātri. Stāsts pielīp, jo to ir izraisījusi ziņkārība. Saturs ir autentisks (kaut arī datora izveidots). VR uzrunā pieradušos pie datoriem, kuri ir spēlējuši datorspēles. Runājot par aprīkojumu, nekas daudz vairāk nav nepieciešams, izņemot viedtālruni un, piemēram, Google Cardboard.
 
Esmu vienmēr uzskatījis, ka, lietojot visjaunākās tehnoloģijas, es pasniedzu to pašu seno stāstu par Kristus glābšanu. Cilvēki, kuri nav ieinteresēti garīgumā, varētu tikt ieinteresēti (pateicoties tehnoloģiju pieejai) aiz ziņkāres. Kā draudzei mums ir nepieciešams apgūt šīs jaunākās tehnoloģijas tagad tā vietā, lai pēc gadiem kaut kā censtos piekabināties tām astē.
 
Kāds ir tavs sapnis šajā sakarā?
 
Mans sapnis ir redzēt, kā visā pasaulē veidojas tehnoloģiju apgūšanas adventistu centri, kas mudinātu mūsu jauniešus izgudrot un vadīt tās jomas, kurās tiem ir doti talanti un apdāvinātība. Neslēpsim sveci zem pūra (Mt. 5:14, 15)!
 
Daži cilvēki ir aicināti sludināt, citi izgudrot jaunas komunikācijas metodes, kas šo vēsti izplatītu. Daži var apzīmēt šos izgudrotājus par “dīvaiņiem”, tomēr arī tie ir misionāri.
 
Andre Brinks
Advent Review Ministries