Reliģija un bizness ir viens
25. augusts, 2017 | Adventist Review
ASI ikgadējā sanāksmē uzņēmēju paneļdiskusijā klausītāji tiek aicināti iesaistīt Dievu viņu biznesā
Šī mēneša sākumā ASI ikgadējā sanāksmē Hjūstonā, Teksasas štatā ASV, trīs draugi, septītās dienas adventistu uzņēmēji līdzdalīja ar laicīgo dzīvi saistītus padomus uzņēmējdarbības veiksmei. Kāpēc? Rubens Daias, Denijs Havtons un Džeirds Sērmens – visi jaunāki par 50 – uzskata, ka Bībelei un draudzes līdzdibinātājas E. Vaitas rakstiem vajadzētu noteikt to, kā mēs darbojamies biznesā.
“Raksti un Pravietošanas Gars [Elenas Vaitas raksti, kas, kā tic adventisti, ir inspirēti] ir izcilas biznesa grāmatas,” sacīja Daias, kas, kā viņš pats saka, ir “sērijveida uzņēmējs” no Vistleras Kanādā, kurš pēdējos 25 gados ir uzsācis vairāk nekā 10 firmas un 4 no tām pārdevis. “Tajos atklātajiem praktiskajiem principiem ir liels potenciāls.”
“Reliģija un bizness nav divas dažādas lietas, tās ir viens,” sacīja Džeirds Sērmens, uzņēmējs, kas šobrīd strādā kā
Adventist Review direktors inovāciju jautājumos, citējot adventistu draudzes līdzdibinātāju Elenu Vaitu. “Mēs nelokāmi tam ticam.”
Mazliet vairāk nekā stundas laikā trīs uzņēmēji līdzdalīja 15 padomus, kas balstīti uz viņu biznesa pieredzi un ir palīdzējuši viņu uzņēmējdarbības kāpuma un krituma brīžos. Zemāk atradīsiet katra principa aprakstu.
1. Nospraudiet mērķi. Ir svarīgi izveidot sarakstu ar “enkurpunktiem”, sacīja Daias, piebilstot, ka katru mērķi nepieciešams izteikt kā daudzumu. “Jums ir jāzina, cik daudz un kad jūs gribat sasniegt,” viņš teica. Havtons,
One Degree Organic Foods īpašnieks Abotsfordā, Kanādā, līdzdalīja, ka pirms dažiem gadiem viņa bizness piedzīvoja kustības “no lauka uz galda” (“farm to table”) rašanos. “Mēs nolēmām darīt kaut ko citādāk, kaut ko labāku,” viņš stāstīja. “Mēs bijām pirmais brends, kas uzsāka norādīt katras atsevišķas produkta sastāvdaļas audzētāju.”
2. Pievērsieties kaut kam konkrēti. Ja jūs nekoncentrējaties uz kaut ko, jūs mirsiet, teica Daias. “Ir noteiktas lietas, ko jūs nevarat darīt vienlaikus,” viņš teica. “Ja jūs nenodosiet sevi vienai, rezultāta nebūs.” Sērmens piekrita. Citējot Sal.Māc. 9:10, kur Sālamans raksta: “Ko tava roka spēj izdarīt, to dari ar visu spēku”, viņš teica, ka galvenais jautājums ir: “Kā es varu kļūt par vislabāko tajā, ko Kungs mani ir aicinājis darīt?”
3. Esiet pastāvīgi neatlaidīgi. “Veiksme nav nejaušības vai likteņa rezultāts, tā ir Dieva aizgādības darbs, atalgojums par ticību un uzmanību, par tikumu un par neatlaidīgajām pūlēm,” rakstīja Vaita [2]. Tas ir princips, kam ir vērts sekot, sacīja Daias.
4. Uzņemieties risku. Veiksme nav tikai iznākums. Jo augstāks risks, jo augstāks atalgojums. Jautājums, ko jums vajadzētu uzdot, ir: cik lielu risku jūs esat labprātīgi uzņemties? “Jūs mācāties no savām kļūdām,” teica Sērmens. “Ja jums nav kļūdu, ko līdzdalīt, jūs neriskējat pietiekami.”
5. Saprotiet laiku. Daias uzskata, ka saprast jūsu uzņēmuma laikus vai fāzes biznesā ir ļoti svarīgi. Trio citēja Sal.Māc. 9:11, kur Sālamans raksta: “Nedz žiglākie uzvar skrējienā, nedz spēcīgākie kaujā, nedz gudrākajiem maize, nedz saprātīgākajiem bagātība, nedz zinīgākajiem vēlība – laiks un gadījums valda pār visiem.”
6. Nekad nepārtrauciet mācīties. Vaita rakstīja: “Neaizņemieties citu cilvēku smadzeņu un spalvu ražojumus un neuzskatiet to kā mācību, bet dariet visu, ko jūs varat, izmantojot savus talantus, smadzeņu spēku, ko Dievs jums ir devis.” [3] “Es vienmēr esmu ieguvējs visos darījumos, vai tā būtu nauda, vai pieredze,” Daias teica. “Mums nekad nevajadzētu pārtraukt mācīties, pat no savām kļūdām.”
7. Esiet atvērti jebkuram iznākumam. Jums ir jābūt gataviem “lietainai dienai”, ka var notikt ļaunākais, teica trīs uzņēmēji. Vienlaikus jums ir jājautā sev, pirms tas notiek: ko es varu darīt, ja viss nenotiek tā, kā gaidīts? Cik tālu es esmu labprātīgs iet?
8. Atlieciet vēlmi apmierināt baudkāri. Sabiedrībā, kas veicina tūlītēju baudkāres apmierināšanu, kristīgiem uzņēmējiem ir svarīgi mācīties, kā atlikt vēlmi to darīt. “Biznesā ir svarīgi mācīties ne tikai to, ko darīt un kad – bet arī uzmanīgi jāmācās, ko nedarīt,” sacīja Sērmens. “Reizēm ir jāpretojas vēlmei priekšlaicīgi priecāties par pozitīvu iznākumu.”
9. Deleģējiet (gandrīz) visu: Deleģēšana ir daļa no veiksmīgas uzņēmējdarbības. 2. Moz. 18:17-26 ir stāsts par Jetra padomu savam znotam Mozum, kas ietekmīgi ļāva viņam atrast efektīvāku veidu, kā vadīt biznesu. “Nekad nevajadzētu deleģēt to, kas ir izšķirošs jūsu biznesā un ko jūs darāt labāk nekā citi,” teica Daias. “Bet, no otras puses, deleģēšana biznesā ir veiksmes atslēga.”
10. Apgādājiet ar skābekli savas smadzenes: Fiziska aktivitāte uzlabo cilvēka spēju domāt. Daias komentēja, ka parasti viņam labākās biznesa idejas rodas, kad viņš ir ārā dabā. Mēs darītu labi, ja ņemtu vērā Bībeles un Pravietošanas Gara padomus par savas miesas aprūpēšanu.
11. Vispirms meklē gudrību. Trīs uzņēmēji bija vienisprātis, ka vajadzīga ne tikai gudrība kā prioritāte, bet ka ir jānāk pie patiesā gudrības Avota. Sālamana paraugs 1. Ķēn. 3. nodaļā – viņš lūdza “saprotpšu sirdi” – ir tas, kam mums vajadzētu censties sekot, viņi teica.
12. Ieplāno veselības pārbaudes. Neviens biznesa pasākums nebūs veiksmīgs, ja jūs nerūpēsieties par savu veselību, teica trīs biznesa paneļdiskusijas dalībnieki. Lai to saglabātu, svarīgai jūsu dienas kārtības daļai vajadzētu būt regulārām veselības pārbaudēm. Ticība, ka mūsu ķermenis ir Svētā Gara templis (1. Kor. 6:19, 20), ietver šī svarīgā jautājuma paturēšanu prātā.
13. Radi pārmaiņas. Ja jūs vienmēr visu darīsiet vienādi, jūs nonāksiet pie vieniem un tiem pašiem rezultātiem. Būt atvērtam uz pārmaiņām nozīmē pārrunāt jaunus veidus, kā darīt lietas, jautājot sev: “Kā es varu nonākt izdevīgākās pozīcijās?” sacīja Daias. “Pārmaiņas var radīt brīnišķīgas iespējas.”
14. Esi veikls: Kā parāda Abigailas paraugs Bībelē (1. Sam. 25:2-42), pastāvīgi mainīgajā biznesa vidē ir svarīgi pielāgoties pārmaiņām. Būt veiklam nozīmē būt gatavam mainīt uzņemto virzienu, cik vien drīz un cik vien ātri vajadzīgs.
15. Citādāka liecināšana: Atrast veidus, kā liecināt, katram kristīgam uzņēmējam ir kā maize un sviests. Lai gan liecināšana var ietvert atšķirīgus instrumentus un metodes nekā tradicionālais veids ticības līdzdalīšanai, pateicoties šīm niansēm, kristīgie uzņēmēji var radīt pārmaiņas.
Sērmens noslēdza diskusiju, atgādinot klausītājiem, ka mums kā kristiešiem nevajadzētu bēgt no iespējas radīt bagātību vai parādīt nepatiku runāt par to.
“Kā Elena Vaita rakstīja “Padomos par namturību”, ilgas uzkrāt bagātību ir sākotnēja mūsu būtības pieķeršanās, ko tur iedēstījis Debesu Tēvs cēlākiem mērķiem,” viņš sacīja.
Markos Paseggi
Avots:
Adventist Review