Draudze apmāca 200 ģimenes veselības konsultantu Dienvidamerikā
30. maijs, 2017 | ANN
Vadītāji saka, ka programma ir paredzēta kā palīdzība dzīvesveida izmaiņā
Varbūt tu vēl neesi saticis ģimenes veselības konsultantu, bet drīz satiksi. Tie ir draudzes locekļi, kas ir specializējušies, lai palīdzētu citiem iegūt augstāku dzīves kvalitāti. Viņi iekļauj idejas no E. Vaitas rakstiem, kas ir septītās dienas adventistu draudzes līdzdibinātāja un autore. Mēs sarunājāmies ar Terico Marques, adventistu draudzes izdevniecības kalpošanas vadītāju Dienvidamerikā, kas paskaidroja, kā šis projekts darbojas, un kādi ir tā rezultāti līdz šim.
Kas ir ģimenes veselības konsultantu projekts? Kad tas sākās?
Ģimenes veselības konsultantu projekts, pirmkārt, ir kalpošana, un otrkārt, praktiska palīdzība izmainīt cilvēku dzīvesveidu. Programma parādījās Savienotajās Valstīs pirms vairākiem gadiem. Šeit, Dienvidamerikā, tā ir pārveidota un tai ir pievienotas jaunas šķautnes. 2014. gadā sākās pilotprojekts Brazīlijas Baijas štata dienvidos un, redzot lielu potenciālu un negribot, lai kaut kas noietu greizi, Dienvidamerikas divīzija ir uzņēmusies vispārēju koordinēšanu. Pēc diviem gadiem, pārbaudot un pierādot tās nozīmi, programma tika oficiāli uzsākta 2016. gada martā, kur tika apmācīti 70 cilvēki Kotijā, Sanpaulu.
Kāda ir šī projekta saistība ar izdevniecības kalpošanu un kolportieru aktivitāti?
Mūsdienās ģimenes veselības konsultantu programmu vada Dienvidamerikas adventistu draudzes izdevniecības un veselības kalpošanas nodaļa. Medicīnas misijas darbs draudzē vienmēr ir uzskatīts kā brīvprātīgo kalpošana, ko noteiktā laikā veic daži cilvēki. Šie cilvēki nenodrošina sev iztiku ar šo kalpošanu. Šī iemesla dēļ viņi to nedara regulāri un tikai tad, kad iespējams.
Bez tam, bija nepieciešamas arī rakstiskas vadlīnijas, lai palīdzētu šiem cilvēkiem ieviest izmaiņas savā dzīvesveidā. Tas bija iemesls, kāpēc gandrīz dabiski radās ideja lietot konfesijā jau pastāvošo struktūru (literatūras evaņģelizāciju), lai cilvēki varētu palīdzēt saviem pacientiem efektīvāk, un vienlaikus atbalstīt viņus ar grāmatu pārdošanu, ko izplata kolportieri. Tomēr ir svarīgi uzsvērt, ka grāmatas ir viens no instrumentiem, ko izmanto ģimenes veselības konsultanti, lai sasniegtu savus mērķus, jo galvenā uzmanība nav vērsta uz pārdošanu. Tāpēc par konsultantiem tiek izraudzīti kolportāžas speciālisti, kas izmanto jau pastāvošu struktūru un ko draudze atzīst kā pašfinansējošus darbiniekus. Viņi bauda šai kategorijai raksturīgos labumus.
Kas šajā projektā ir citādāks nekā iepriekšējos sabiedrības veselības projektos?
Ir svarīgi norādīt, ka tikai veselības speciālisti var piedalīties (medmāsas, uztura speciālisti, psihologi, fizioterapeiti utt.). Mēs dodam priekšroku cilvēkiem, kas ir spējīgi nodrošināt efektīvu palīdzību. Bez tam, viņi piedalās iekļaušanas programmā, lai iepazītu filosofiju un izmantotu instrumentus, kas ir specifiski šai programmai.
Svarīgi ir arī uzsvērt, ka ģimenes veselības konsultanti īsteno individuālu vienu stundu garu konsultāciju ar katru pacientu. Šī aprūpe sastāv no viņu dzīvesveida izvērtēšanas, izmantojot biometriskas ierīces, lai izvērtētu glikozi asinīs, ķermeņa taukus, viscerālos taukus, kā arī pilnu dzīvesveidu ieradumu apkopojumu. Atrodot vājās vietas un kritiskās jomas, tie nodrošina vadlīnijas un palīdz pārprogrammēt dzīvesveida ieradumus. Ģimenes veselības konsultanti strādā ar katru pacientu vismaz 90 dienas, lai nostiprinātu un izdarītu iespējamās izmaiņas viņu dzīvesveidā. Viņi savu laiku velta galvenokārt tikai šai kalpošanai.
Kādi ir šī projekta mērķi? Cik daudzi konsultanti mūsdienās strādā Dienvidamerikā? Un kā šī apmācība darbojas?
Mēs nesteidzamies, jo gribam būt droši, ka visi dalībnieki, kas ir iesaistījušies ģimenes veselības konsultantu programmā, ir sagatavoti strādāt šajā kalpošanā. Mēs oficiāli darbojamies tikai gadu, bet mums jau ir 200 cilvēki, kas strādā Dienvidamerikā. Daudzi profesionāļi nāk pie mums, lai kalpotu kā konsultanti. Izdevniecības un veselības kalpošanas nodaļas ir tās, kas atrod un izvēlas nākamos konsultantus. Mēs domājam, ka divos gados mums būs ap 1000 cilvēku iesaistīti šajā darbā.
Kāda ir šī projekta konceptuālā bāze? Vai jūs strādājat, balstoties uz medicīnas misionāru darba konceptu?
Tieši tā, mūsu pamats ir atklāsme par medicīnas misijas darbu. Tā ir palīdzība atrast virzienu un atbalstīt izmaiņas dzīvesveidā. Programma ir vērsta uz četrām jomām: uzturs, dzīvesveids un ieradumi, mentālā un garīgā veselība. Mums ir ārsti, kas sniedz tehnisku atbalstu ģimenes veselības konsultantiem, lai visu varētu darīt profesionāli.
Vai tu vari īsumā pastāstīt, kādi rezultāti līdz šim ir sasniegti?
Rezultāti ir pārsteidzoši visos aspektos. Dalībnieki ģimenes veselības darbā mīl šo darbu un jūtas profesionāli, finansiāli un garīgi atbalstīti. Apmeklētie pacienti izmaina savu dzīvesveidu, zaudē svaru, samazina holesterīna līmeni, kontrolē depresiju un stresu, kā arī viņiem ir labāka dzīves kvalitāte. Mums ir vairāki pacienti, kas ir kristīti adventistu draudzē, un citi, kas piedalās mazajās grupās.
Avots:
ANN