Sieviešu kalpošanas nodaļas darbs Latvijā

6. novembris, 2002

Šīs nedēļas nogalē notiks Sieviešu kalpošanas nodaļas sanāksmes, kurās mūsu māsas dalīsies pieredzē, kā vislabāk veikt savu kalpošanas misiju. Tāpēc uz sarunu aicinu Dagniju Roderti, SDA Latvijas Draudžu Savienības Sieviešu kalpošanas nodaļas vadītāju.

Dagnija, pastāsti lūdzu, kāda ir Sieviešu kalpošanas nodaļas sūtība?
Jebkurš cilvēks kura sirdi ir skāris Dieva mīlestības aicinājums var brīnišķīgā veidā darboties daudz un dažādās jomās. Dievs sievietei ir devis īpašas dāvanas, un kalpojot draudzē un saviem līdzcilvēkiem, Dievs var svētīt jebkuru sirds vēlēšanos darboties. Sieviešu kalpošanas nodaļas uzdevums ir kalpot sievietēm gan draudzē, gan arī ārpus tās. Pamatbūtība šai kalpošanai: uz vajadzībām balstīta kalpošana.

Piemēram, ja draudzē ir jaunās māmiņas, tad labi būtu atrast iespējas, kā atbalstīt viņas, veidojot kādu interešu klubiņu, vai arī vecākās māsas pieskatītu bērnus, lai jaunās sievietes varētu aktīvi piedalīties dievkalpojumā. Lūgšanas grupas, tematiskas pēcpusdienas, kurās apskata dažādas sievietēm interesējošas tēmas (ģimene, laulība, bērni, studijas par Bībeles sievietēm, kulinārija, veselīgs uzturs, u.t.t.) – tas viss ir tikai nedaudz no visām iespējam ko piedāvā šī visaptverošā kalpošana.

Kādi ir Sieviešu kalpošanas nodaļas pirmsākumi Latvijā?
Jau ap 1930–iem gadiem Latvijā aktīvi dažādās draudzēs darbojās sieviešu pulciņi. Lielākoties tie bija rokdarbu pulciņi, kuros gatavoja, šuva, adīja daudz un dažādu izstrādājumu labdarības mērķiem. Laika gaitā, mainoties ekonomiskajai un politiskajai situācijai valstī, arī draudzē darbības jomas ieņēma citus darbošanās veidus. Bet vienmēr šī darbošanās tika balstīta uz esošās draudzes vajadzībām un iespējām. Tā, piemēram, sešdesmitajos gados, kādā draudzē tika dibināts sieviešu koris, kas aktīvi darbojās ilgus gadus. Straujš pavērsiens bija astoņdesmitie gadi, kad sekojot Septītās dienas adventistu Ģenerālkonferences aicinājumam un pieredzei visas pasaules draudzēs, arī Latvijā pie Septītās dienas adventistu Draudžu Savienības tika nodibināta Sieviešu Kalpošanas nodaļa. Liela vērība tika pievērsta izglītošanas darbam. Visi interesenti un mācītāji tika aicināti uz semināriem, kuros tika sniegta informāciju un ierosmes darbam draudzēs. Sākot ar 1999. gadu arī Latvijas draudzēs tiek atzīmētas starptautiskā Lūgšanu diena (martā) un starptautiskā sieviešu Kalpošanas diena (jūnijā).

Kādi ir tavi uzdevumi, vadot Sieviešu kalpošanas nodaļu?
Katru gadu četras reizes gadā tiek rīkoti vienas dienas semināri, kuros iesaistās tie, kas vēlas darboties. Izglītošana, pieredzes apmaiņa, materiālu sagatavošana – tie ir galvenie virzieni ar kuriem pašlaik es nodarbojas kā Sieviešu kalpošanas vadītāja Latvijā. Vadītājas uzdevums ir saņemt informāciju, nodot to draudzēm, organizēt seminārus. Šai darbā ietilpst arī aptauju rīkošana, lai uzzinātu, kas ir aktuāls, kas interesē, kādas ir vajadzības draudzē.

Vai vari minēt kādus konkrētus kalpošanas piemērus?
Kādas draudzes māsas ir iesaistījušās pilsētas rīkotajā projektā par labdarības virtuvi trūcīgajiem ļaudīm. Arī kalpošana lūgšanas grupās ir ļoti svarīga daļa no praktiskā darba. Jau daudzus gadus Rīgā ar kurlmēmajiem cilvēkiem darbojas Vineta Laudurga. Valentīna veltījusi savu dzīvi kalpošanai un atkarībā no vajadzības un pieprasījuma dodas dzīvot un darboties uz konkrētu reģionu Latvijā, iepazīstas ar cilvēkiem, piedāvā iegādāties grāmatas, garīga satura literatūru. Arī Kristīgajā radio raidījumu veidošanā piedalās Valda Reķe, kur viņa runā par ģimeni, garīgās veselības kopšanu.

Sievietes jūtīgā un atsaucīgā sirds spēj tvert dzīves momentus un ja Dievs ir devis šai personai īpašu dāvanu, tad rezultātā top dzeja, vai dziesma. 1999.gada rudenī Rīgā tika organizēts ļoti skaists pasākums, kurā tikās divas mākslinieces – dzejniece un komponiste. Tika atskaņotas Vēsmas Geides komponētās dziesmas ar dzejnieces Mārītes Tēraudas vārdiem. Šī tikšanās bija jauks pārsteigums abām sievietēm un iepazīšanās ar viņām iepriecināja gan klausītājus un skatītājus. Šogad interesants notikums bija kādas dzejnieces dzejas grāmatas izdošana. Tika noorganizēta tikšanās ar šo neparasto sievieti – Birutu Ernestsoni. Viņa dalījās ar savu dzīves pieredzi un stāstīja par to, kas viņu mudinājis rakstīt kristīgu dzeju. Bet dzejas krājums nekad nebūtu sasniedzis lasītāju, ja nebūtu kāda cita ārkārtīgi uzņēmīga un neatlaidīga sieviete. Pateicoties viņai tagad visi, kas vēlas, var iegadāties dzejas krājumu, gūt stiprinājumu sev un dalīties ar šo Dieva dāvanu ar citiem.

Jums drīzumā būs ļoti nozīmīga sanāksme…
Jā, šogad liels notikums būs 9. novembrī, kad Latvijā viesosies SDA Transeiropas Divīzijas Sieviešu kalpošanas nodaļas vadītāja Anne–May Wollan. Šis notikums un tikšanās dos atkal jaunas ierosmes, pamudinājumu un uzmundrinājumu arī mūsu Latvijas sievietēm darboties un iesaistīties aktīvā kalpošanā. Tas būs vienas dienas seminārs, kurš notiks Rīgā, Baznīcas ielā 12a. Programma sāksies14.00 – 15.25 starpbrīdis, 17.00 – 19.30.
Tēmas: 
1) Sievietes pašapziņas veidošana;
2) Sieviešu vajadzību novērtēšana vietējā draudzē.

Kādi, tavuprāt, ir Sieviešu kalpošanas nodaļas turpmākie darbības virzieni?
Ar nākošo gadu arī Latvijas adventistu draudžu Sieviešu kalpošanas nodaļa iesaistīsies vispasaules organizētajā projektā, kas aicina arī draudzi būt atsaucīgai sakarā ar vardarbības un ļaunprātīgas izmantošanas problēmām. Ļaunprātīgas izmantošanas sekas ietekmē gan to cilvēku dzīves, kas ir cietušie, gan arī tos, kas tieša vai netiešā veidā ir iesaistīti. Pašlaik draudzē novērojama skeptiska attieksme pret šo problēmu, it kā tas jau uz draudzes dzīvi un darbību neattiektos. Mēs novēršamies, kad dzirdam par to, ka vīrs sitis savu sievu, tāpēc, ka viņam bijusi smaga darba diena; mēs nopūšamies, kad uzzinām par dārgajiem bērniem, kuri zaudē savu nevainību un tā tas ir tik ilgi, kamēr tas neskar mūs personīgi. Bet draudze nedrīkst būt vienaldzīga par to, kas notiek sabiedrībā, jo mēs paši esam šīs sabiedrības sastāvdaļa. Tādēļ Sieviešu kalpošanas nodaļa parāda savu attieksmi pret šo problēmu un pašlaik tiek gatavoti materiāli, lai izglītotu, informētu mācītājus, draudzes vadītājus un ierindas locekļus, lai vajadzīgajā brīdi mēs spētu sniegt atbalstu cietušajiem. Ir laiks atvērt acis, rīkoties šai kritiskajā situācijā, kas atstāj iespaidu un ietekmē draudzes dzīvi jau šodien.

Manā skatījumā Latvijas Sieviešu kalpošanas nodaļas plāni nākotnē – darboties ne tikai savas vietējās draudzes ietvaros, bet katram personīgi un draudzei kopumā meklēt iespējas un veidus, būt redzīgiem, jūtīgiem un atsaucīgiem saskatot tās vajadzības, kas pašreiz ir aktuālas, lai varētu darboties visu to labā, kam ir vajadzīgs atbalsts, stiprinājums un iedrošinājums.