Darbs no mājām un bērni: kā apvienot?
1. februāris, 2021 | Simona Condrachi / ST.Network
Atrast balansu starp darbu, personīgo laiku un laiku, ko pavadīt kopā ar bērniem, ir reāls mūsdienu izaicinājums. Šos centienus atrast balansu bieži vien papildina arī vainas izjūta vai nu par to, ka produktivitātes līmenis darbā ir krities ar bērniem kopā pavadītā laika dēļ, vai arī tieši otrādāk - par to, ka kopīgais laiks ar bērniem darba dēļ ir atstāts novārtā. Šāda situācija neapšaubāmi izraisa stresu un var būt par iemeslu konfliktiem ģimenē. Kā sadalīt savu laiku un uzmanību starp darbu, mājas pienākumiem un bērniem? Šeit būs daži ieteikumi, kas varētu Tev palīdzēt!
Pieturies pie rutīnas
Lea Būta (Leah Booth), valodas speciāliste no Jeilas universitātes, norāda: “Bērniem ir nepieciešama rutīna, kā arī skaidrība par to, ko paredzēt nākotnē, jo tas sniedz viņiem kontroles un komforta izjūtu.” Viņas kolēģe, ārste Nensija Klousa (Nancy Close) norāda, ka “vecākiem un bērniem jābūt vienotai rutīnai”. Pirmais solis, lai izveidotu labvēlīgu rutīnu, ir izplānot kas, kad un kā notiks.
Izplāno savu un bērnu laiku
Iesaisti savus bērnus ikdienas grafika plānošanā. Tādā veidā viņi sapratīs, ka šis laiks, ko viņi pašlaik pavada mājās, nav bezgalīgas brīvdienas, bet gan laiks, kurā jāpielāgojas jaunajai situācijai. Tu vari izveidot gan iknedēļas plānu, gan plānu katrai dienai.
Ieteicams katru rītu pajautāt bērniem, kādi ir viņu plāni šai dienai, lai viņi spētu saskatīt vairāk nekā tikai pašreizējo brīdi. Šajā laikā Tu vari darīt zināmu viņiem, kuros brīžos viņiem pavisam noteikti Tevi nevajadzētu traucēt.
Ja Tavi bērni ir vēl mazi, Tu vari izmantot kādu apģērba aksesuāru, piemēram, šalli vai cepuri, lai atgādinātu viņiem, ka brīžos, kad Tev šis aksesuārs ir uzvilkts, viņi nedrīkst Tevi traucēt nekādā gadījumā. Ja iepriekš Tu devies uz darbu savās darba drēbēs, bet tagad strādā no mājām pidžamā vai tamlīdzīgā apģērbā, bērni var būt neizpratnē par to, tādēļ gan viņu dēļ, gan sevis labad ir ieteicams strādāt ierastajās darba drēbēs.
Ieturi īsas pauzes visas dienas garumā un velti uzmanību bērniem
Grāmatas “Time to Parent” autore Džūlija Morgensterna (Julie Morgenstern) veica 8 gadus ilgu pētījumu, un secināja, ka “bērna pašvērtējuma un sociālo iemaņu attīstība, akadēmisko panākumu sasniegšana un emocionālās stablititātes attīstība ir ļoti atkarīga no tā, cik kvalitatīvs ir ar vecākiem kopā pavadītais laiks. Šis kopīgi pavadītais laiks ir kā vakcīna pret hroniskām slimībām, kuras varētu attīstīties bērnos, kad viņi pieaugs... Cilvēki alkst pēc īsiem, uzmanības piesātinātiem mirkļiem - burtiski 5 līdz 20 minūtes gariem. (..) Tas ir pārsteidzoši apzināties, ka vecāki ar savu apzināto ietekmi var sniegt saviem bērniem visu, kas nepieciešams, lai viņi attīstītos un būtu laimīgi.” Pat tik īsi kopā pavadīti mirkļi var sniegt ļoti daudz bērna attīstības labā!
Izlem, cikos Tu sāksi un noslēgsi savu darba dienu, un ievēro to
Ja tas ir iespējams, tad paralēli nenodarbojies ar mājas pienākumu veikšanu darba stundu laikā. Tādā veidā arī bērniem būs vieglāk saprast, kad esi ticis galā ar darba pienākumiem pilnībā, un tādā veidā viņi mācīsies attīstīt spēju atlikt savas vēlmes uz vēlāku laiku, ja viņiem būs skaidrs, kurā brīdi esi pieejams un nesteidzies iegrimt atpakaļ savos darba pienākumos. Protams, ir jāsaprot, ka pilnībā no traucēšanas neizvairīsies - tā tas būtu arī darbā, ja kāds kolēģis skaļi sarunājas vai Tev ko jautā. Bet tas, ko Tu vari darīt, ir atbrīvoties no liekiem traucēkļiem, piemēram, Tu vari uzlikt klusuma režīmu WhatsApp grupām, iziet no sava Facebook profila, izslēgt ne tik svarīgus paziņojumus savā telefonā.
Velti uzmanību tam, kā Tu strādā
Attieksme, kādu Tu parādi pret darbu savu bērnu priekšā, māca viņiem par darba vērtību un to, kā pret to jāizturas. Atceries, ka mēs izglītojam bērnus, rādot priekšzīmi. Vai Tu izrādi gandarījumu par darbu vai arī garlaikoti aizvadi darba stundas? Vai Tu izrādi stresu, vai arī esi mierīgs attiecībā pret darbu?
Tas, kā Tu strādā, daudz iemāca bērniem par darba veikšanu.
Ļoti svarīgi ir nerunāt sliktu par kādu no kolēģiem savu bērnu priekšā. Rādi viņiem labu piemēru, izturoties godīgi un ar labiem nodomiem. Jautā pats sev - ko Tu vēlies viņiem iemācīt?
Simonai Kondrači (Simona Condrachi) ir bakalaura grāds izglītībā, kas iegūts Montemorelos universitātē Meksikā.