TED gada nogales sanāksmēs pievēršas draudzes locekļu saglabāšanai, vienotībai un misijai
26. novembris, 2017 | tedNEWS
Egle Miliūniene ir dedzīga par savu ticību. Pēc 12 pāri okeānam pavadītiem gadiem viņa ir tikko atgriezusies savā dzimtenē Lietuvā kopā ar vīru Robertas un trīs bērniem. Viņu nolūks? Būt par lieciniekiem savā vietējā kopienā. Robertas ir brīvprātīgais Bībeles darbinieks, bet viņa māca mūziku, izmantojot to kā instrumentu, lai liecinātu par Jēzu. Nesen ievēlēta Lietuvas savienības izpildkomitejā, viņa ir arī viena no 11 draudzes locekļu pārstāvēm no visas Transeiropas divīzijas, kas ievēlēta TED izpildkomitejā.
Pirmo reizi TED gada nogales sanāksmē viņa atzīstas, ka ir nedaudz satraukta, bet, viņa saka, “ir interesanti klausīties dažādos ziņojumus no dažādām draudzes kalpošanas nodaļām”. Bet tā nav tikai pasīva klausīšanās un ziņošana. Nedēļas laikā no 13.-19. novembrim Bečici, Montenegro, Egle bija nodarbināta ar dažādām problēmām un iespējām, pārdomājot iespējamos veidus, kā uzlabot draudzes garīgumu un evaņģelizācijas metodes. Īpaši ciešu sadarbību viņa atklāja ar citiem draudzes locekļu pārstāvjiem, pārrunājot veidus, kā darboties TED un beidzot prezentējot trīs priekšlikumus, kas, pēc viņu domām, varētu noderēt diskusijās par vienotību pasaules draudzē.
Viņa atrada arī iespēju svētbrīža laikā sabata vakarā nodziedāt pašas sakomponētu dziesmu un iedrošināt vadītājus lūgt. “Tā bija ļoti iespaidīga pieredze, un katra diena atnesa kaut ko jaunu,” viņa teica, piebilstot, ka “es biju gaidījusi vairāk laika lūgšanām mūsu sanāksmju laikā. Es vēlētos, kaut nākamajā gadā programmā mums būtu vairāk laika lūgšanām”.
Tā nebija kritika, bet ierosinājums, kas jāpārdomā papildus īpašajiem lūgšanu laikiem, kas notika dienas laikā, un neformālām lūgšanu pastaigām un garīgajām diskusijām, kas notika agro rīta pastaigu laikā pa pārsteidzoši skaisto Montenegro piekrasti.
Lūgšanas bieži tika iekļautas arī video ziņojumos no 22 valstīm, kas veido TED.
Misijas ziņojumi
TED prezidents mācītājs Raafats Kamals īpaši iedrošināja ūniju prezidentus līdzdalīt misijas un cerības stāstus 7 minūšu ziņojumu laikā. Pirmais ziņojums no Dienvidaustrumu Eiropas ūnijas aizkustināja daudzus, kad mācītājs Dordija Trajkovskis līdzalīja video, kurā parādīja, ko ADRA un vietējā draudze Belgradā dara, lai atbalstītu ielu bērnus un viņu ģimenes vietējos patvēruma meklētāju centros. ADRA vada sociālo centru 5 km no Belgradas centra, nodrošinot sociāli un psiholoģiski veicinošu vidi, spēļu zonas bērniem, rokdarbu, valodu un padomdošanas nodarbības ģimenēm. Viņi arī nodrošina transporta pakalpojumus, lai patvēruma meklētāju bērni varētu iekļauties vietējās skolās.
Ziņojums no mazās Kipras misijas apgabala, kurā ir 92 locekļi, vēstīja par to, kā viņi bija izmantojuši reformācijas 500. gadadienu kā iespēju veidot tiltus ar sabiedrību. Pateicoties tam, ka viņus uzaicināja vietējie mediji, viņi atrada cilvēku, kam piederēja grieķu/latīņu Bībeles versija, kas izdota 1590. gadā, kas ir, iespējams, visvecākā Bībele uz salas. Dānija, Ungārija un citi līdzdalīja, kā reformācijas gadadienas svinības bija devušas ievērojamas iespējas liecināt. Tāpat TED uzsvēra savu inovāciju par reformāciju ar nosaukumu “Reformation Journey social media series”, kuras ietekme sniedzas tālāk par Eiropas robežām.
Polija līdzdalīja Desmonda Dosa misijas pozitīvos rezultātus piecās pilsētās un Krakovas starptautiskajā grāmatu tirgū. Pēdējos mēnešos viņi ir atkārtojuši šo pieredzi ar stāstu par Mārtiņu Luteru, kamēr citas
Ūnijas līdzdalīja stāstus par to, kā iniciatīvas “Visu draudzes locekļu iesaistīšana” dažādās formas ir ietekmējušas viņu draudžu dzīvi.
Aprūpēt un saglabāt
Tas nenozīmē, ka TED ir bez izaicinājumiem. Novecojušais kalpojošais darbaspēks, emigrācija dažos reģionos rada vadītāju un darbinieku darbā pieņemšanas problēmas, vienlaikus grūtības noturēt adventistu jauniešus arvien sekulārākajā kultūrā – šiem jautājumiem pievērsās daudzi prāti.
Draudzes locekļu aprūpe un saglabāšana bija pirmo divu dienu sanāksmju tēma, pulcinot nobažījušos vadītājus kopā, lai varētu stratēģiski izplānot ceļu uz priekšu. Plenārsesiju cikli un grupu diskusijas vadīja pie septiņiem ieteikumiem un plašu “ideju banku”, no kuras ūnijas, savienības un vietējās draudzes var attīstīt labākas stratēģijas savā kultūras un ģeogrāfiskajā vidē.
Dalībnieki uzsvēra, ka draudzes locekļu aprūpei un saglabāšanai vajadzētu tikt uzsvērtai visos galvenajos notikumos. Tālāki pētījumi vietējā līmenī arī var palīdzēt debatēs. Tika uzsvērta ieklausīšanās jauniešu balsī un drošas vides radīšana viņiem, kā arī labāka ierakstu veikšana un ‘glābjoša’ datu apstrāde, kas varētu palīdzēt draudzes locekļiem no jauna atgūt kontaktus ar tiem, kas kaut kādu iemeslu dēļ ir aizgājuši no draudzes.
Pilns ieteikumu teksts atrodams
šeit.
Draudzes locekļu pārstāvji iesaistās diskusijā par izlīgšanu un uzticību
Gada nogales sanāksmes ir laiks finansiāliem ziņojumiem un budžeta veidošanai, pārrunājot misijas attīstību dažādajās TED nodaļās, kā arī informācijas apmaiņai, lai redzētu draudzes misijas attīstību Eiropā.
Šajā gadā pieredzes apmaiņa notika pavisam jaunā līmenī, draudzes locekļu pārstāvjiem uzņemoties iniciatīvu sanākt kopā un izteikt TED izpildkomitejai trīs priekšlikumus attiecībā uz izlīgšanas un pieturēšanās pie draudzes pārvaldes kārtības procesu, ko koordinē pasaules draudzes vadība.
Viņu mērķis bija nodrošināt pozitīvu, konstruktīvu platformu rīcībai, sekojot debatēm “Par izlīgšanu un pieturēšanos pie draudzes pārvaldes kārtības” Ģenerālkonferences gada sanāksmē 2017. gada 9. oktobrī.
TED rīcības plāns draudzes vienotības jautājumā, par ko bija balsots iepriekš, bija vairāk veidots prezidenta padomē un konsultējoties ar delegātiem, taču šis nāca kā iniciatīva no apakšas. Mācītājs Džefrijs Mbvana (Geoffrey Mbwana), Ģenerālkonferences viceprezidents, lielā mērā novērtēja pozitīvo noskaņojumu un garu. “Jūs esat bijuši ļoti cēlsirdīgi, izsakot savas bažas par procedūru, kas aprakstīta otrajā izlīgšanas dokumentā. Jūs esat vadījuši savu diskusiju ļoti sirsnīgā veidā.” Viņš piebilda: “Paldies par kristīgo vērtību paaugstināšanu pat šajā grūtajā situācijā, ko mums kā baznīcai nākas risināt.”
Pēc detalizētām diskusijām draudzes locekļu pārstāvji prezentēja trīs priekšlikumus.
Vienā teikumā tie izsaka, ka:
1. Ņemot vērā to, ka angļu valoda lielākajai daļai delegātu nav pirmā valoda, jebkuram dokumentam, par ko balso gada sanāksmē vai ĢK sesijā, vajadzētu būt pieejamam iepriekš.
2. Jebkuram dokumentam vajadzētu būt rūpīgi un likumīgi apstiprinātam un nevajadzētu radīt priekšstatu, ka tas nesaskan ar demokrātijas principiem.
3. Visām pusēm vajadzētu apstāties un ievilkt elpu, lai būtu laiks lūgšanu vadītām konsultācijām un lai meklētu risinājumu vienotības jautājumam, ko varētu atbalstīt un kam varētu piekrist GĶ administrācija un tās draudzes vienības, ar kurām tā konsultējas. Viņi arī uzsvēra, ka visām iesaistītajām pusēm vajadzētu atturēties no jebkādas darbības šīs pauzes laikā, kas varētu pakļaut briesmām konsultēšanās procesu.
Diskusijas laikā Maikls Mbui (Michael Mbui), mācītāju pārstāvis no Britu konferenču ūnijas uzsvēra, ka “mums kā draudzei ir jābūt ietverošiem. Mums ir jāmeklē iekļaujoši, nevis izslēdzoši risinājumi, lai mēs katrs varētu veikt savu daļu”. Citi izgaismoja vajadzību “apsēsties visiem pie galda, paskatīties cits citam acīs un kopā runāt”. Daudzi arī uzsvēra, ka “mēs gribam glābjošu risinājumu”.
Viss dokuments un priekšlikumi atrodami
šeit. Tas ir nosūtīts arī Ģenerālkonferences administrācijai.
Atmiņas
Kādas atmiņas dalībnieki paņems sev līdz? Raafatam Kamalam tā būs atvērtība un godīgums nedēļu garās debatēs, koncentrējoties uz pozitīvo ceļu priekšā. Šo toni noteica viņa
prezidenta ziņojums, kas nopietni ieskatījās vadītāja izaicinājumos, ietverot dažādas nesaskaņas, kā arī ieteiktos risinājumus. Starp šiem risinājumiem bija iepazīstināšana ar diviem mācekļu padomdevējiem Centrāleiropā un Skandināvijā un ar jaunu mantziņa palīgu, kura galvenā loma būs vadītāju apmācība.
Citiem labākās atmiņas bija pieredzes apmaiņa, enerģiskās debates, Daniēla Dūdas iedvesmojošā sabatskolas stunda, mūzika un Tihomira Laziča ātri izveidotais sabata koris. Vēl citi baudīja agro rīta stundu, vēlo vakaru vai sabata pēcpusdienas pastaigas gar jūras krastu. Mācītājs Mbvana apliecināja noslēgumā, ka viņš redzēja, ka “pāri visam citam degsme par misiju TED ir dzīva un spēcīga”.
Un Egle? Pirms atgriešanās Lietuvā kā vienkāršai misionārei, viņa apliecina: “Bija tik labi šeit būt. Paldies par jūsu smaidiem!”
TED Facebook lapā atradīsiet vairāk fotogrāfijas un noderīgas saites.
Avots:
tedNEWS