Brīnišķīgs dzīves problēmu vienkāršotājs ir Evaņģēlijs. Ja tā mācības tiktu ievērotas, atrisinātos diezgan daudz sarežģījumu, un mēs būtu pasargāti no dažām kļūdām. Tas māca mūs vērtēt lietas pēc to patiesās vērtības un vairāk tiekties pēc vissvarīgākā — proti, nezūdošā. Šī mācība ir vajadzīga tiem, uz kuriem gulstas atbildība par ģimenes dzīves pavarda izvēli. Viņiem nevajag ļaut sevi novirzīt no visaugstākā mērķa. Ir jāatceras, ka laicīgais miteklis ir simbols Debesu mājoklim un sagatavošanās tam. Dzīve ir skola, no kuras vecākiem un bērniem ir jāpāriet augstākā skolā Dieva mājokļos. Tas jāņem vērā, meklējot dzīvesvietu ģimenei. Nevadieties no tieksmēm pēc bagātības, modes diktāta vai sabiedrības paražām. Izvēlieties to, kas veicina vienkāršību, skaidrību, veselību un patiesu vērtību.
Visā pasaulē pilsētas kļūst par netikumu perēkļiem. Visur ir ļauni skati un skaņas. Visur ir vilinājumi nodoties iekārēm un izlaidībai. Palielinās korupcijas un noziedzības uzplūdi. Katra jauna diena nes ziņas par vardarbību — zagšanu, slepkavībām, pašnāvībām un citiem neaprakstāmiem noziegumiem.
Dzīve pilsētās ir maldinoša un samākslota. Spēcīgā tieksme iegūt naudu, izjust azartu, baudīt izpriecas, alkas izrādīties, greznība un pārmērības ir spēki, kas daudzu cilvēku domas novērš no dzīves patiesā mērķa. Tie atver durvis daudziem ļaunumiem, kas saista jauniešus gandrīz neatvairāmi.
Viens no visizsmalcinātākajiem un bīstamākajiem kārdinājumiem, kas uzbrūk bērniem un jauniešiem pilsētās, ir alkas pēc izpriecām. Brīvdienu ir daudz, spēles un zirgu skriešanās sacīkstes aizrauj tūkstošus, bet azarta un izpriecu virpulis novērš viņus no nopietniem pienākumiem. Izklaidēm tiek izšķiesta nauda, kas būtu jātaupa nopietnākām vajadzībām.
Negodīgu komerciestāžu, arodbiedrību un streiku dēļ dzīve pilsētās kļūst arvien sarežģītāka. Mūs gaida nopietnas grūtības; daudzām ģimenēm var būt pat nepieciešams aizbraukt no pilsētām.
Dzīves apstākļi tajās bieži apdraud veselību. Daži no daudzajiem ļaunumiem, ar kuriem jāsastopas, ir pastāvīgā saskare ar slimībām, piesārņots gaiss, netīrs ūdens, neveselīgs uzturs un pārpildītie, tumšie un drēgnie mājokļi.
Dieva plāns nebija, lai cilvēki drūzmētos pilsētās, spiestos kopā namu rindās un īrētu dzīvokļus. Jau sākotnēji Viņš mūsu pirmos vecākus ievietoja brīnišķi skaistā vidē; Viņš vēlas, lai mēs par to priecātos arī šodien. Jo vairāk tuvosimies Dieva sākotnējam plānam, jo pilnīgāk spēsim nodrošināt savu fizisko, prāta un dvēseles veselību.
Laimīgai, lietderīgai dzīvei būtisks nav dārgs dzīvoklis, izrotātas mēbeles, ārišķība, greznība un ērtības. Uz zemi Jēzus atnāca paveikt vislielāko darbu, ko kāds cilvēks jebkad ir varējis. Viņš atnāca kā Dieva sūtnis parādīt mums, kā jādzīvo, lai gūtu vislabākos panākumus. Kādi bija mūžīgā Tēva savam Dēlam izraudzītie dzīves apstākļi? Vientuļa māja Galilejas kalnos; ģimene, kuru uzturēja ar godīgu, cienījamu darbu; nemākslota dzīve; ikdienas cīņas ar grūtībām un trūkumu; pašuzupurēšanās, taupība un pacietīga, priecīga kalpošana; mācību stunda blakus mātei ar atvērtu Svēto Rakstu tīstokli; rāmais saullēkts vai riets zaļajā ielejā; dabas svētīgās izpausmes; radības un Dieva providences pētīšana; dvēseles vienotība ar Tēvu — tādi bija Jēzus agrīnās dzīves apstākļi un izdevības.
Līdzīgi tie bija arī vairumam visu laikmetu labāko un cēlāko cilvēku. Lasiet par Ābrahāma, Jēkaba un Jāzepa, Mozus, Dāvida un Elīsas pagātni. Pētiet nākamo gadsimtu cilvēku dzīvi, kuri īpaši cienījami pildījuši savus pienākumus, ieņēmuši atbildīgus posteņus un kuriem bijis vislielākais nopelns sabiedrības garīgā pacēluma veicināšanā.
Daudzi no viņiem bija uzauguši lauku mājās. Maz viņi zināja par greznību, un savu jaunību nepavadīja izpriecās. Liela daļa šo ļaužu bija spiesti cīnīties ar nabadzību un grūtībām. Agri viņi iemācījās strādāt, un rosīgā dzīve brīvā dabā attīstīja viņu spējas un enerģiju. Apstākļi tos padarīja atkarīgus tikai no savām iespējām. Viņi iemācījās cīnīties ar grūtībām un, pārvarot tās, ieguva drosmi un izturību. Viņi apguva patstāvības un paškontroles mācības. Lielākoties pasargāti no ļaunas sabiedrības, viņi bija apmierināti ar nemākslotu izklaidi un labiem draugiem. Viņu gaume bija vienkārša, ieradumi atturīgi. Viņi ievēroja stingrus pamatprincipus un izauga skaidri, stipri un patiesi. Kad viņus aicināja pildīt dzīves sūtību, viņiem bija pietiekams fiziskais un dvēseles spēks, nelokāms gars, spējas plānot un īstenot un nepārvarams spars pretoties ļaunumam; tas viss pasaulē viņus padarīja par drošu spēku virzībai uz labu.
Labāka par jebkuru bagātu mantojumu, ko jūs varat nodot saviem bērniem, būs veselības, skaidra prāta un cēla rakstura dāvana. Tie, kuri redz vēlamo panākumu sakni, jau laikus būs apdomīgi. Mājvietas izvēlē viņi neizlaidīs no acīm dzīvē noderīgāko.
Dodieties turp, kur varat redzēt Dieva darbus, neapmetieties uz dzīvi pilsētā, kur redzami tikai cilvēku roku veidojumi, kur skati un skaņas bieži rosina uz ļaunām domām, kur kņada un uztraukums rada nogurumu un nemieru. Rodiet dvēseles mieru dabas skaistumā, klusumā un mierā. Lai acis raugās zaļajās pļavās, birzīs un kalnos. Paceliet skatu pret zilajām debesīm, kas ir tīras no pilsētas putekļiem un dūmiem, un ieelpojiet debesu dzīvinošo gaisu. Dodieties turp, kur, šķirtiem no pilsētas dzīves izklaidēm un izlaidības, jūs bērniem varat piedāvāt savu sabiedrību, kur varat tos rosināt mācīties par Dievu ar Viņa darbu piemēriem un sagatavot godīgai un derīgai dzīvei.
Iekārtojuma vienkāršība
Mūsu nedabiskie ieradumi atņem mums daudz svētību un prieka, tā padarīdami mūs nespējīgus dzīvot lietderīgu un vērtīgu dzīvi. Izgreznotu un dārgu mēbeļu iegāde ir ne tikai naudas, bet arī tūkstoškārt svarīgāku vērtību izšķiešana. Ģimenei tas uzliek smagu rūpju, darba un sarežģījumu nastu.
Kāds ir stāvoklis daudzās ģimenēs, pat ja tām ir ierobežoti līdzekļi un mājas darbi tur gulstas galvenokārt uz mātes pleciem? Vislabākās istabas iekārtotas stilā, kas pārsniedz tās iedzīvotāju līdzekļus un ir nepiemērotas viņu interesēm un gaumei. Tur atrodas dārgi paklāji, sarežģīti kokgriezumi, elegantas mīkstās mēbeles un izsmalcināti drapējumi. Galdus, kamīnus un daudz ko citu grezno rotājumi, bet sienas noklātas ar gleznām tā, ka gurst acis. Cik daudz darba vajadzīgs, lai visu to uzturētu kārtībā un bez putekļiem! Šis darbs un arī citi mākslotie ieradumi, izdabājot modei, prasa no mājasmātes nebeidzamas pūles.
Dažā labā mājā sievai un mātei nav laika pat palasīt, lai viņa būtu labi informēta, nav laika būt vīra līdzgaitniecei, nav laika iedziļināties bērnu interesēs. Nav laika vai arī vietas, lai kļūtu dārgajam Pestītājam par tuvu, mīļu draugu. Pamazām viņa paliek tikai mājas smago darbu strādniece; viņas spēku, laiku un intereses aizņem lietas, kas iznīkst, tās lietojot. Pārāk vēlu viņa atskārst, ka savā ģimenē ir gandrīz vai svešiniece. Dārgās izdevības, kas viņai reiz bija, lai ietekmētu savus mīļotos uz augstāku un labāku dzīvi, nav izmantotas un uz visiem laikiem ir zudušas.
Ģimenes pavarda dibinātājiem jāapņemas dzīvot saskaņā ar gudrāku plānu. Jūsu pirmajam mērķim jābūt pievilcīgas mājas izveidošanai. Katrā ziņā iegādājieties iekārtas, kas atvieglo darbu, veicina veselību un ērtības. Plānojiet uzņemt tādus viesus, kurus pavēlējis uzņemt Kristus un par kuriem Viņš saka: “Ko jūs darījuši vienam no šiem Maniem vismazākajiem brāļiem, to jūs esat Man darījuši.” (Mat. 25:40)
Iekārtojiet savu māju ar izturīgām, vienkāršām mēbelēm, kuras var viegli uzturēt tīras un bez lieliem izdevumiem nomainīt. Izkopjot gaumi, ļoti vienkāršu mājokli var padarīt pievilcīgu un aicinošu, ja tajā mājo mīlestība un pieticība.
Skaista apkārtne
Dievam patīk skaistums. Zemi un debesis Viņš ir ietērpis krāšņumā, un Tēva priekā vēro savu bērnu patiku par Viņa radītajām lietām. Viņš vēlas, lai arī mēs savas mītnes izveidotu dabiskā skaistumā.
Gandrīz visi lauku iedzīvotāji, lai cik trūcīgi tie arī nebūtu, var pie savām mājām ierīkot zālājus, iestādīt lapu kokus, kas dod ēnu, ziedošus krūmus un smaržīgas puķes. Tie daudz labāk kalpos ģimenes laimei nekā mākslīgie greznojumi un mājas dzīvi ietekmēs nomierinoši un attīroši, stiprinot mūsu mīlestību uz dabu, tuvinot ģimenes locekļus citu citam un arī Dievam.