Kristus dziedinošā kalpošana

Elena Vaita

Lapa kopā 82

Vispārējā higiēna

Atziņai, ka cilvēkam ir jābūt Dieva templim, mājoklim, kurā atklājas Viņa godība, vajadzētu būt spēcīgākajam pamudinājumam rūpēties par mūsu fizisko spēku attīstību. Neparasti un brīnišķīgi Radītājs ir izveidojis cilvēka organismu, un Viņš liek mums to pētīt, izprast tā vajadzības un veikt arī savu uzdevumu, lai to pasargātu no nelabvēlīgas ietekmes un piesārņošanas.

Asinsrite

Lai mums būtu laba veselība, vajadzīgas labas asinis, jo tās ir dzīvības straume. Tās spēj atjaunot zaudēto un baro organismu. Piesātinātas ar vajadzīgajām uzturvielām, svaiga gaisa attīrītas un bagātinātas, tās ikvienai organisma daļai piegādā dzīvību un spēku. Jo pilnīgāka asinsrite, jo labāk šis uzdevums tiek paveikts.

Pie katra sirdspuksta asinīm ātri un viegli jārit uz visām ķermeņa daļām. To plūsmu nevajag aizkavēt ar stingrām jostām, tāpat arī ar ciešu vai nepietiekamu apģērbu. Jebkurš asinsrites traucēklis spiež asinis atpakaļ vitāli svarīgos orgānos, radot asiņu pieplūdumu. Sekas bieži ir galvassāpes, klepus, sirdsklauves vai gremošanas traucējumi.

Elpošana

Lai asinis būtu labas, mums jāelpo pietiekami dziļi. Asinis attīrās, ar pilnu krūti ieelpojot tīru gaisu, kas piepilda plaušas ar skābekli. Tas piešķir tām gaišu krāsu un nes dzīvinošo straumi pa visu organismu. Pienācīga elpošana nomierina nervus, rosina ēstgribu, veicina gremošanu un veselīgu, atspirdzinošu miegu.

Plaušām jādod iespējami lielāka kustību brīvība, jo tad paplašinās to tilpums; tas samazinās, plaušas saspiežot un sažņaudzot. Nelabvēlīgas sekas ir izplatītam paradumam pārliekties pār veicamo darbu, īpaši strādājot sēdus. Tādā stāvoklī dziļi elpot nav iespējams. Virspusēja elpošana kļūst par ieradumu, un plaušas zaudē spējas izplesties. Līdzīgi notiek, ja apģērbam ir ciešas iešuves. Krūškurvja apakšējai daļai tādā gadījumā nav pietiekami daudz telpas; vēdera muskuļiem, kas palīdz elpošanas procesā, nav pilnīgas kustības brīvības, un plaušu darbība tiek ierobežota.

Organisms nevar uzņemt pietiekami daudz skābekļa. Asinis rit kūtri, indīgās atkritumvielas, kuras izelpai jāizvada no plaušām, tiek aizturētas, un asinis neattīrās. Skartas tiek ne tikai plaušas, bet arī vēdera orgāni, aknas un pat smadzenes. Āda kļūst bāla, gremošana tiek kavēta, sirdsdarbība pavājināta, prāts aptumšots; domas kļūst neskaidras, garastāvoklis sadrūmis; viss organisms tiek novājināts un paliek neaktīvs, kļūdams sevišķi uzņēmīgs pret slimībām.

Plaušas pastāvīgi izdala kaitīgas vielas, un tām vienmēr jāpievada svaigs gaiss. Piesārņots gaiss nepiegādā skābekli pietiekamā daudzumā, un neatjaunotas asinis plūst uz smadzenēm un citiem orgāniem. Tādēļ nepieciešama laba telpu vēdināšana. Dzīvošana slēgtās, nevēdinātās telpās, kur gaiss ir pieelpots un slikts, vājina visu organismu. Tas kļūst sevišķi jutīgs pret aukstumu, viegli pakļaujas tam, un cilvēks var saslimt. Atrodoties slēgtās telpās, daudzas sievietes kļūst bālas un nevarīgas. Viņas vienmēr elpo to pašu gaisu, līdz tas pārsātinās ar indīgām vielām, ko izdala plaušas un ādas poras. Tādā veidā netīrumi atkal nonāk atpakaļ asinīs.

Ventilācija un saules gaisma

Plānojot sabiedrisko un dzīvojamo ēku celtniecību, jāraugās, lai tajās būtu laba ventilācija un daudz saules gaismas. Šajā ziņā bieži tiek pieļautas nepilnības, ceļot dievnamu un skolu ēkas. Nevērīga izturēšanās pret atbilstošu ventilāciju rada klausītājos miegainību un garlaicību, kas var mazināt svētrunas iespaidu, bet skolotāja darbu padarīt nogurdinošu un neefektīvu.

Cik vien iespējams, visas dzīvojamās ēkas vajadzētu celt uz augsta un labi drenēta pamata. Tas telpās nodrošinātu sausumu un novērstu slimības, kas rodas no mitruma un lipīgu slimību izraisītājiem gaisā. Šim apstāklim bieži vien nevelta pienācīgu uzmanību. Ilgstošas un nopietnas slimības, pat daudzi nāves gadījumi ir mitruma un malārijas sekas, jo ēkas celtas zemienēs, un tām ir slikta drenāža.

Ēku būvniecībā tādēļ sevišķi svarīgi ir nodrošināt pilnīgu ventilāciju un daudz saules gaismas. Katrā mājas istabā jābūt svaigam gaisam un pietiekami daudz gaismas. Guļamistabas vajadzētu iekārtot tā, lai tajās dienu un nakti būtu gaisa cirkulācija. Neviena telpa nav piemērota guļamistabas vajadzībām, ja ik dienas to nevar atvērt āra gaisam un saules gaismai. Ļoti daudzos apvidos guļamistabas jānodrošina ar apkures ierīcēm, lai tās varētu apsildīt aukstā vai mitrā laikā.

Viesistabai jāpievērš tāda pati uzmanība kā dzīvojamām telpām. Arī tai vajadzīgs gaiss un saules gaisma, tā jānodrošina ar apkures sistēmu, lai mazinātu mitrumu, kas pastāvīgi uzkrājas telpā, ko nelieto bieži. Cilvēks, kas guļ tumšā, mitrā, nevēdinātā istabā, riskē ar savu veselību un pat dzīvību.

Daudzi no mums ļoti rūpīgi gādā par augiem un puķēm. Siltumnīcas un lecektis ir siltas un saulainas, jo bez siltuma, gaisa un saules gaismas augi ietu bojā. Ja šādi nosacījumi nepieciešami augu dzīvībai, cik gan daudz vairāk tie ir vajadzīgi mūsu pašu, mūsu ģimeņu un viesu veselībai!

Ja vēlamies, lai mūsu mājās būtu veselība un laime, tās jābūvē augstāk par zemieņu miglu un drūmumu, ar brīvu pieeju debesu dzīvinošajiem spēkiem. Iztieciet bez smagiem aizkariem, atveriet logus un slēģus, neļaujiet vīteņaugiem, lai arī skaistiem, aizēnot logu, neļaujiet tuvu mājai augt nevienam kokam, kas aiztur saules gaismu. Saules gaisma var izbalināt tapetes un paklājus, gleznu rāmji var zaudēt spīdumu, bet bērniem tā dāvās veselīgu sārtumu.

Sirmgalvju aprūpētājiem jāatceras, ka veciem cilvēkiem sevišķi nepieciešamas siltas, ērtas istabas. Gadiem ejot, zūd spēki, samazinās dzīvīgums, kas palīdz pretoties neveselīgām ietekmēm, tādēļ ir lielāka vajadzība pēc saules un svaiga, tīra gaisa.

Fiziskajai un garīgajai veselībai ļoti būtiska ir rūpīga tīrība. No ķermeņa caur ādu pastāvīgi izdalās piesārņojums. Miljoni poru ātri aizsērē, ja āda netiek kopta un bieži mazgāta, un netīrumi, kam jāizdalās caur ādu, ir papildnasta citiem izvadorgāniem.

Vairumam cilvēku labas būtu vēsas vai remdenas peldes katru dienu rītos vai vakaros. Pareiza pelde nevis vairo iespēju saaukstēties, bet gan norūda, jo uzlabo asinsriti; asinis nokļūst tuvāk ādai, tādēļ to cirkulācija ir labāka. Līdzvērtīgi tiek uzmundrināts gan prāts, gan ķermenis. Muskuļi kļūst elastīgi, prāts — skaidrāks. Peldes nomierina nervus. Tās palīdz arī zarnām, kuņģim, aknām, veicinot to veselību un enerģiju, kā arī uzlabojot gremošanu.

Svarīga ir arī apģērba tīrība. Valkātais apģērbs uzsūc atkritumvielas, kas tiek izvadītas caur ādas porām; ja tas netiek bieži mainīts un mazgāts, netīrumu sakrājas ļoti daudz.

Ikviens netīrības veids veicina saslimšanu. Nāvējošas baktērijas atrodas tumšos un nekoptos kaktos, trūdošos atkritumos, drēgnumā un pelējumā. Tuvu mājai nav jāatstāj nekādi dārzeņu atkritumi vai kritušo lapu kaudzes, kas var trūdēt un saindēt gaisu. No mājas jāpazūd visam, kas netīrs vai bojāts. Daudzās pilsētās, kuras uzskatīja par dzīvošanai pilnīgi veselīgām, ap dažu nolaidīgu namīpašnieku mājokļiem trūdošie atkritumi radījuši pat drudža epidēmijas.

Pilnīga tīrība, daudz saules gaismas, rūpīga uzmanība veselības kopšanā katrā mājas dzīves sīkumā ir svarīga, lai nerastos slimības, bet mājas iemītnieki būtu enerģiski un priecīgi.

Lapa kopā 82