Vispievilcīgākā vieta uz zemes. — Neskatoties uz to, ka vecākiem ir uzlikta liela atbildība būt modriem par nākošās paaudzes laimi un labklājību, viņu pienākums ir izveidot mājas dzīvi pēc iespējas pievilcīgāku. Tas ir daudz svarīgāks darbs nekā iegūt īpašumus vai naudu. Mājā nedrīkst trūkt gaiša prieka. Mājas iespaidam vienmēr vajadzētu saglabāties bērnu sirdīs, lai viņi varētu atskatīties uz savu bērnību, uz savām mājām kā uz miera un laimes vietu, par kuru augstāk būtu vērtējamas tikai Debesis, lai pašiem aizsniedzot brieduma gadus, tie savukārt varētu būt par iepriecu un svētību saviem vecākiem. (1)
Mājai priekš bērniem vajadzētu būt visvaldzinošākai vietai virs zemes, un vispatīkamākai tur jābūt mātes klātbūtnei. Bērni ir jūtīgi un maigi. Viņus var viegli iepriecināt un viegli padarīt nelaimīgus. Ar maigu disciplīnu, mīļiem vārdiem un rīcību māte bērnus var piesaistīt savai sirdij. (2)
Tīrība, vienkāršība, kārtība. — Tīrība, vienkāršība un kārtība ir nepieciešamas katras mājas īpašības. Tomēr, ja māte šīs lietas padara par vissvarīgākajiem pienākumiem savā dzīvē un visu savu laiku veltī tikai priekš tam, nevērīgi izturoties pret bērnu fizisko attīstību un intelektuālo un morālo audzināšanu, tad tā pielaiž briesmīgu kļūdu. (3)
Ticīgie ir jāpamāca, ka, pat trūcīgi dzīvojot, tiem nav jābūt netīriem vai nevīžīgiem ne savā ārienē, ne savās mājās. Šinī jautājumā jāpalīdz tiem, kuri it kā [22] nesaprot tīrības nozīmi un svarīgumu. Tie jāpamāca, ka ļaudīm, kuri pārstāv augsto un svēto Dievu, vajag pasargāt savas dvēseles skaidras un tīras un ka šai skaidrībai jāsniedzas arī līdz viņu drēbēm un visām lietām viņu mājā, lai kalpojošie eņģeļi varētu redzēt, ka patiesība ir pārveidojusi viņu dzīvi, šķīstot dvēseli un izsmalcinot gaumi. Kas pēc patiesības pieņemšanas neizdara pārmaiņu savos vārdos un uzvedībā, pie savām drēbēm un savā apkārtnē, tie dzīvo paši sev un nevis Kristum. Tie nav no jauna radīti Kristū Jēzū, nav radīti šķīstumam un svētumam...
Kaut arī mēs esam pret greznību un ārišķībām, tomēr nedrīkstam būt vienaldzīgi un bezrūpīgi attiecībā uz ārējo izskatu. Visam ap mums un mūsu mājās jābūt glītam un pievilcīgam. Jaunatni vajadzētu pamācīt, cik liela nozīme ir nepeļamam izskatam, kas godā Dievu un patiesību. (4)
Paviršība un nolaidība tīrības jautājumos izraisīs slimības. Tās nerodas bez cēloņa. Trakojošas drudža epidēmijas plosās pilsētās un ciemos, kas tika uzskatīti par pilnīgi veselīgiem, un rezultātā tiek novājināts organisms un vietām iestājas nāve. Daudzos gadījumos tieši to cilvēku dzīves vietās, kas krita par upuri šīm epidēmijām, atradās postošās slimības avoti, kas gaisā izsvieda nāvīgo indi, kuru elpoja ģimenes locekļi un kaimiņi. Ir jābrīnās redzot valdošo nezināšanu par bezrūpības un nolaidības sekām uz veselību. (5)
Lai mājā valdītu laime, ir nepieciešama kārtība. — Dievam nepatīk nekārtīgi, nevīžīgi un nolaidīgi cilvēki. Šie trūkumi ir nopietns ļaunums. [23] Tie pasliktina dzīves draugu attiecības, ja viens no viņiem nemīl kārtību, paklausīgus bērnus un pareizi noregulētu mājas dzīvi. Sieva un māte nevar izturēt patīkamu un laimīgu mājas atmosfēru, ja tā nemīl kārtību, nesaglabā savu cieņu un pareizi nepārvalda māju. Tādēļ visiem, kuriem šajā ziņā ir trūkumi, tūlīt vajadzētu sākt sevi audzināt, izkopjot tieši tās lietas, pēc kurām ir vislielākā nepieciešamība. (6)
Modrībai jāsavienojas ar centību. — Sevi pilnīgi nododot Kungam, mēs vienkāršos ikdienišķos mājas pienākumos ieraudzīsim viņu patiesajā vērtībā un pildīsim tos saskaņā ar Dieva prātu. Mums jābūt nomodā un sevišķi modriem, gaidot Cilvēka Dēla atnākšanu, bet mums jābūt arī čakliem. No mums prasa kā gaidīšanu, tā arī strādāšanu; šīs divas lietas ir jāsavieno. Tās līdzsvaros kristieša raksturu, pilnveidojot to un padarot simetrisku. Mēs nedrīkstam domāt, ka kaut ko varam atļauties atstāt novārtā, nododoties pārdomām, studijām un lūgšanām; mēs nedrīkstam arī pārmērīgi atdoties steigai, nemieram un darbam, atstājot novārtā personīgo dievbijību. Gaidīšanai, modrībai un darbam jātiek harmoniski savienotiem. „Neesiet kūtri iekš tā, kas jums jādara; esiet dedzīgi garā, kalpojiet Kungam.” (7)
Strādājiet racionāli. — Daudzās mājās sievai un mātei nav laika lasīt un par visu interesēties, nav laika būt savam vīram par biedru un nav laika izsekot savu bērnu attīstībai. Viņai nav laika un vietas dārgajam Pestītājam, lai Tas varētu būt tuvs un mīļš Draugs. Pamazām viņa iegrimst grūtajos mājas darbos; viņas spēku, laiku un intereses pilnīgi aizņem lietas, kas ar to izlietošanu izgaist. Par vēlu viņa saprot, ka tieši savās mājās ir kļuvusi par svešinieci. Dārgās izdevības [24] savā laikā ietekmē viņai tuvos cilvēkus augstākai dzīvei neizmantotas ir zudušas uz visiem laikiem.
Ak, kaut mājas pavarda dibinātāji apņemtos dzīvot pēc gudrāka plāna! Kaut jūs pirmkārt tiektos izveidot patīkamu māju! Katrā ziņā iegādājieties iekārtas, kas darbu padarītu vieglāku un saglabātu veselību! (8)
Pats visnepieciešamākais pienākums ir Dieva darbs. — Visiem darbiem, kuri jums jāveic, kā trauku mazgāšanai, galda klāšanai, ēdienu gatavošanai vai veļas mazgāšanai, ir sava morāla vērtība... Kādam ir jāveic šie vienkāršie pienākumi, kas gaida uz mums; un, kuri tos dara, tiem vajadzētu apzināties, ka viņi izpilda nepieciešamu un godājamu darbu un ka, pildot savu uzdevumu, kaut arī tas būtu vienkāršs un necils, viņi strādā Dieva darbu tikpat noteikti kā eņģelis Gabriēls, kad tas tika sūtīts pie praviešiem. Katram ir jāizpilda tam uzliktais pienākums. Sievietēm, veicot mājās savus ikdienas neatliekamos sīkos dzīves uzdevumus, var un viņām vajag parādīt uzticību, paklausību un mīlestību tikpat patiesu kā eņģeļiem savā darbības sfērā. Saskaņotība ar Dieva gribu jebkuru neatliekamu darbu padara par godājamu. (9)
1. — Review and Herald, 2. februāris. 1886. g.
2. — Lielā Ārsta pēdās, 388. lpp.
3. — Laika zīmes, 1875. g. 5. augusts.
4. — Review and Herald, 1902. g. 5. augusts.
5. — Kristīgā sātība un Bībeles higiēna 105. 106. lpp.
6. — Liecības draudzei II 298. 299. lpp.
7. — Review and Herald, 1891. g. 15. septembris.
8. — Lielā Ārsta pēdās, 368. 369. lpp.
9. — Liecības draudzei III 79. 80. lpp.